Boże Narodzenie w Maladze

Boże Narodzenie w Maladze, jedno z ważniejszych hiszpańskich świąt.

Boże Narodzenie w Maladze mimo, że w letniej scenerii, niewiele różni się od polskich świąt.
Navidad, czyli hiszpański odpowiednik Bożego Narodzenia charakteryzuje choinka, iluminacja świąteczna, prezenty, szopka bożonarodzeniowa, jarmark oraz loteria de Navidad.

Święto narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem w chrześcijańskiej Hiszpanii obchodzone są dwa dni, 24 grudnia jest La Nochebuena i 25 grudnia La Navidad. 26 grudnia jest normalnym dniem pracy, natomiast 28 grudnia obchodzony jest El Día de los Santos Inocentes. Święto to nawiązuje do biblijnej rzezi niemowląt na rozkaz króla Herolda Wielkiego na wiadomość o narodzinach Króla Chrystusowego. W Andaluzji obchodzony z przymrużeniem oka, bo na wesoło, a porównać go można do Prima Aprilis. Okres świąteczny kończy się 6 stycznia w Reyes Magos czyli Trzech Króli.

Hiszpańskim odpowiednikiem 12 dań typowych w polskiej Wigilii są dania charakterystyczne dla regionu. W Andaluzji podstawą są owoce morza w Huelwy, chleb z Kadyksu, tradycyjne jamon iberico, wino musujące Cava oraz masa słodkości.Typowymi świątecznymi słodyczami w Hiszpanii jest nugat, czyli mieszanka miodu i migdałów, kruche ciasteczka polvorón i mantecado, alfajores będące mieszanką migdałów, orzechów i miodu oraz turon de mazepan. Wigilia to kolacja w gronie rodziny i udział w Misa de Nochebuena, polskim odpowiedniku pasterki.

W nocy z 5 na 6 stycznia ulicami Malagi podąża kolorowa i wesoła Cabalgata de los Reyes Magos, pochód Trzech Króli podczas którego dzieci obdarowywane są tonami słodyczy. W Trzech Króli zwyczajowo je się ciasto z kremem i kandyzowanymi owocami w kształcie dużego pączka o nazwie Roscon de Reyes. Ukryte w nim są ziarno fasoli oraz figurka jednego z Trzech Króli. Ten, kto znajdzie figurkę będzie miał szczęście cały następny rok, ten kto fasolę, wróżba mówi o braku pomyślności.

Choinki znajdują się w ważniejszych punktach miasta, na Plaza de Constitucion, Plaza de la Marina, czy przed urzędem miasta. Dekorowanie domów choinką nie jest tradycją typowo hiszpańską, niemniej jednak wpływy amerykańskie są coraz większe i drzewko bożonarodzeniowe wypiera tradycyjną szopkę. Prezentów nie otrzymuje się pod choinką lecz 6 stycznia w dniu Reyes Magos. Dzieci dzień wcześniej piszą list z prośbą o prezenty nie do Mikołaja, a do Trzech Króli.

Oświetlenie świąteczne Malagi, równie spektakularne jak wielkich światowych metropolii włączane jest już w listopadzie.
Iluminacja świąteczna na Calle Larios jest największa atrakcją rozpoczynającą najważniejszy okres w kalendarzu chrześcijańskim. Światełka włączone są miesiąc przed świętami i wyłączone po święcie Trzech Króli. Iluminacji świątecznej towarzyszy podkład muzyczny, który odbywa się w godzinach 18:30, 20:00 i 21:30. Świąteczną projekcję świateł i muzyki w połączeniu z historią bożonarodzeniową podziwiać można także na murach Alcazaby od strony Tearto Romano przez kilka minut codziennie o 18:45, 20:30 i 21:30.

 

Boże Narodzenie w Maladze kojarzy się bardziej z palmami niż śniegiem. Rada miasta Malaga i prywatni organizatorzy zadbali o zimową scenerię na Costa del Sol. Sztuczny śnieg, ku uciesze dzieci, pojawia się już kolejny rok na Plaza de las Flores jedynie w dwa dni grudnia.

Najpopularniejsze wydanie hiszpańskiej kolędy Malaga Canta w dziecięcym wykonaniu rozbrzmiewa co roku na ulicy Calle Larios obok znanych wersji anglojęzycznych w wykonaniu Mariah Carey czy Hilary Duff. Śpiewaniu kolęd często towarzyszą dwa instrumenty: tamburyn i zambomba.

Szopka bożonarodzeniowa, podobnie jak w Polsce ozdabia ołtarze świątyń oraz towarzyszy jarmarkom. W Katedrze podziwiać można najpiękniejszą i największą szopkę przestawiającą sceny biblijne. W kalendarzu świątecznym Katedry w Maladze znajdują się: koncert Noworoczny 23 grudnia, recital organowy 24 grudnia, pasterka Wigilijna o północy, oraz msze bożonarodzeniowe 25 grudnia.
Jarmarki świąteczne, podobnie jak w Polsce, to towarzyski i handlowy element Bożego NarodzeniaW Maladze znajdziemy ich kilka, na przykład w porcie Muelle Uno.

 

Loteria de Navidad to chyba najstarsza i najpopularniejsza hiszpańska tradycja bożonarodzeniowa. Odbywa się 22 grudnia co roku i nazywana jest potocznie El Gordo, co oznacza tłusty i sowity. Loteria jest tak głęboko zakorzeniona w hiszpańskiej kulturze, że nawet wojna domowa nie zdołała jej przerwać. Jest też drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie, pierwsze losowanie odbyło się w 1763 roku z inicjatywy króla Carlosa III.
Jeden kupon nie jest tanim wydatkiem, kosztuje 200 euro. Losowanie odbywa się w Madrycie, numery losowane są przez dzieci z Colegio San Ildefonso a następnie wyśpiewywane na głos.

31 grudnia obchodzona jest La Nochevieja. Przesąd noworoczny mówi o zjedzeniu dla pomyślności 12 winogron odpowiadającym każdemu z miesięcy. Zabawy i pokaz fajerwerków odbywa się na Plaza de Constitucion, restauracje otwarte są do późnych godzin.