Estepona

Estepona, idylliczne miasteczko kwiatów i sztuki ulicznej w Andaluzji.

Estepona to miasteczko w prowincji Malaga i jeden z kurortów turystycznych Costa del Sol na południowym wybrzeżu Hiszpanii.
Sąsiedztwo Marbelli, jednego z najbardziej znanych hiszpańskich ośrodków wakacyjnych sprawiło, że na Esteponie masowa turystyka nie odbiła się aż tak bardzo. Miasteczko to oaza spokoju, czas płynie tu wolniej i bardziej kolorowo. A to za sprawą dbałości mieszkańców o wizerunek Estepony w świecie turystyki, które stało się rajem fotograficznym dla miłośników Instagrama oraz blogosfery podróżniczej, podobnie jak Frigiliana.

Centrum historyczne miasteczka Estepona to typowo andaluzyjska, niska zabudowa z wąskimi i wzorzyście wybrukowanymi ulicami. Pobielone wapnem ściany kamienic odbijają gorące promienie słońca a kolorytu dodają im zawieszone wszędzie kolorowe i wzorzyste donice z kwiatami, wonną roślinnością jak rozmaryn czy drzewka pomarańczowe. Doniczki mające jeden kolor i jeden wzór na każdej uliczce, stały się znakiem rozpoznawalnym miasta. Estepona to nie tylko piękne stare miasto, ale miejsce przyciągające widzów sztuką uliczną, której nie jest tu mało, a może być nie lada gratką dla fascynatów street artu. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę kilkoma tematycznymi szlakami:

Ruta de murales, to najbardziej charakterystyczny w Esteponie szlak malowideł ściennych
Ruta de poesia, to szlak tablic z andaluzyjskich kafelków azulejos z wyrytymi znanymi cytatami z poezji, także polskiej
Ruta de esculturas, czyli szlak rzeźbiarstwa zdobiącego ulice miasta i przypominające ważne wydarzenia z historii Estepony i regionu.

 

Pomimo intensywnego procesu urbanizacji jakie przeszło całe wybrzeże Costa del Sol przez ponad 50 lat, stare miasto Estepony zachowało typowy dla Andaluzji styl.  Spacerując po ukwieconych uliczkach warto zwrócić uwagę na kilka obiektów historycznego dziedzictwa miasta znajdujących się w jego centrum.

Najstarszym są ruiny zamku Castillo de San Luis z XVI wieku, będącego częścią arabskiej fortyfikacji obronnej o nazwie Estebbuna, od której pochodzi aktualna Estepona. Kilka metrów od zamku znajduje się Muzeum Archeologiczne, dawny Ratusz z XVIII wieku. W czterech salach reprezentujących różne rozdziały w historii miasta, od pierwszych osadników, przybycia Fenicjan, splendoru Cesarstwa Rzymskiego i islamskiej medyny zobaczyć można wiele archeologicznych perełek, między innymi posąg Wenus z Estepony liczący ponad 5000 lat. Nad centrum historycznym Estepony góruje wieża zegarowa Torre del Reloj z XVI wieku znajdująca się na placu o tej samej nazwie, Plaza del Reloj. Wieża jest pozostałością po Iglesia de la Fortaleza, zniszczonej świątyni w wyniku trzęsieniu ziemi w 1755 roku. W XVIII wieku do wieży zegarowej dobudowano charakterystyczną dzwonnicę w stylu neoklasycznym. Dziś na placu Plaza del Reloj odbywają się najważniejsze miejskie uroczystości. W niedalekim sąsiedztwie, na Calle Villa znajduje się rzymskie mauzoleum. Torre Romana to znalezisko archeologiczne na terenie jednego z andaluzyjskich domostw świadczące o przynależności Andaluzji to Cesarstwa Rzymskiego. To typowy dla tamtego okresu pomnik pogrzebowy z małą kaplicą, którego lata określa się na późny IV wiek. Zrujnowany i splądrowany wielokrotnie przez późniejsze podboje Arabów i Chrześcijan, po których pozostały głównie elementy dekoracyjne. Najstarszym kościołem w Esteponie jest Iglesia Nuestra Señora de los Remedios należącym w XVIII wieku do Franciszkanów. Jest z mieszanką baroku, z którego pochodzi główna fasada i kolonialnej hiszpańskiej architektury, a także indyjskimi ornamentami. Znajduje się na Plaza San Francisco.

 

Estepona to najbardziej ukwiecone andaluzyjskie miasteczko. Spacerując uliczkami starego miasta zwróćmy uwagę na tablice informacyjne dotyczące Calles Tipicas. Mówią o silnym śródziemnomorskim charakterze typowym dla andaluzyjskich miast, który w połączeniu z kwiatowymi ogrodami i slow lifem czyni Esteponę miejscem wyjątkowym na mapie Costa del Sol.

Do najpiękniejszych alejek centro historico de Estepona należą: Calle San Antonio z błękitnymi donicami i widokiem na dzwonnicę kościoła los Remedios, Calle Veracruz z zielonymi donicami, Calle Chorro z zielonymi w białe kropki, Calle Troyano z czerwonymi w białe kropki, Calle Damas z turkusowymi doniczkami i widokiem na wieżę zegarową Torre del Reloj, Calle Papuecas z jasno fioletowymi i białymi kropkami. Więcej o Calles Tipicas i jej kolorach przeczytać można tutaj.

 

Jak każde miasto i miasteczko w Andaluzji, również Estepona ma swój centralny plac, jest nim Plaza de las Flores. W Marbelli Plaza de los Naranjos, w Maladze Plaza de la Constitucion są miejscami najczęściej odwiedzanymi przez turystów i to nie za sprawą architektury lecz panującego tam klimatu. Plac kwiatów w Esteponie, będący najstarszym w mieście to centrum tutejszego życia. Zbudowany w XIX wieku, pełen jest kwiatów z centralnie położoną fontanną. Znajduje się tu kilka budynków użyteczności publicznej, jak Casa de la Cultura, telewizja i radio miejskie oraz w Casa de las Tejerinas z centrum informacji turystycznej, gdzie nabyć można mapę Estepony z najważniejszymi jej zabytkami i zaznaczonymi szlakami: poezji, rzeźby i murali.

 

Playa de la Rada to główna plaża w Esteponie, choć do gminy należy ponad 20 kilometrów wybrzeża i w sumie aż 17 plaż. Ma prawie 3 kilometry długości i do 80 metrów szerokości. Ciągnie się od hipermarketu Carrefour aż do portu. Piasek jest drobny i jasny, jaki charakteryzuje bardziej wybrzeże Huelvy i Costa de la Luz aniżeli Costa del Sol. Jest najlepiej wyposażoną miejską plażą Estepony. Znajdują się tu stanowiska dla ratowników, prysznice, toalety, podjazdy dla niepełnosprawnych, punkty wynajmu parasoli i leżaków. Położenie wzdłuż promenady nadmorskiej Paseo Maritimo daje dostęp do wielkiej bazy gastronomicznej, także popularnych barów plażowych, chiringuitos. Plaża de la Rada została wyróżniona niebieską flagą za doskonałe warunki wypoczynku a także czystość wód. Ucieczką przed słońcem są wysepki z palmami dające cień oraz baldachimy rozwieszone nad bulwarem. Z myślą o rodzinnym wypoczynku stworzono na nim punkty rekreacyjne jak place zabaw dla dzieci czy tablice do gry w szachy.

Estepona, przewodnik po największych atrakcjach. Co warto zobaczyć.

Estepona Andaluzja zwiedzanie

RUTA DE MURALES W ESTEPONIE, jeden z trzech tematycznych szlaków zwiedzania miasta. 45 murali o różnej tematyce zdobią miasto i nadają charakteru. Gratka dla fascynatów sztuki ulicznej.

Estepona Andaluzja zwiedzanie

RUTA DE POESIA, tematyczny szlak zwiedzania miasta wpisujący się w romantyczny andaluzyjski klimat. Wśród 32 tabliczek z poezją znajduje się wiersz polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej.

ruta esculturas Estepona zobaczyć

RUTA DE ESCULTURAS W ESTEPONIE, tematyczny szlak 46 rzeźb i pomników upamiętniających wydarzenia historyczne z kalendarza miasta, regionu i kraju, które wyszły spod hiszpańskiego dłuta.  

Do Estepony najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest 90 kilometrów od lotniska w Maladze. Auto zaparkować najlepiej przed wjazdem do ścisłego centrum i przed historyczną jego częścią. Warto skorzystać z kilku parkingów naziemnych lub parkingów należących do supermarketów.

Wycieczkę do Estepony można połączyć ze zwiedzaniem Marbelli, położonej o 30 kilometrów w stronę Malagi lub Rondy, oddalonej o 68 kilometry.