Szlak rzeźb w Esteponie

Ruta de esculturas, tematyczne zwiedzanie Estepony.

Estepona to wyjątkowe miasteczko na słonecznym hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i regionie Andaluzja. Kojarzone jest głównie z pięknych plaż i świetnego śródziemnomorskiego klimatu, ale również z wszechobecnej sztuki ulicznej. Spacer po centrum historycznym miasta to jak spacer po skansenieRuta de esculturas to plan miasta na zintegrowanie kultury z codziennym życiem mieszkańców oraz rewitalizacja historycznego centrum miasta dzięki stworzeniu atrakcyjnych dla mieszkańców i turystów przestrzeni. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że pomysł bez wątpienia pobudził aktywność handlową i turystyczną regionu i uczynił Esteponę wyjątkowym punktem na mapie Andaluzji. 

Ruta de esculturas w Esteponie to trzeci po Ruta de murales i Ruta de poesia tematyczny szlak zwiedzania miasteczka. Szlak rzeźb i monumentów wkomponowanych w kolorowe ulice i zabytki daje możliwość bezpłatnego przebywania ze sztuką na co dzień. 46 rzeźb i pomników w Esteponie oddaje hołd ważnym postaciom i wydarzeniom miasta, regionu i kraju. W tym nurcie powstały Monumento a la peseta autorstwa Joaquin Aquilera przedstawiający hiszpańską monetę z 1944 roku, pomnik z kutego żelaza Monumento a la Constitucion z wyrytymi wartościami duchowymi, które stały u postawy narodzin hiszpańskiej konstytucji czy pomnik Costaleros, którego autor Francisco Galan Dominguez upamiętnił 25-lecie Bractwa Triunfalnego Wjazdu do Jerozolimy z miejscowej parafii.  

 

W planie upiększania Estepony poprzez dzieła sztuki znajduje się kilkanaście rzeźb Santiago de Santiago, jednego z najważniejszych hiszpańskich rzeźbiarzy końca XX wieku. Artysta znany jest z wykonania popiersi członków hiszpańskiego rodu królewskiego i wybitnych osobistości świata polityki i kultury. Wiele z jego dzieł oglądać można w różnych zakątkach globu, między innymi w muzeum w Hakone w Japonii i muzeum Puszkina w Rosji. 

Dla Estepony rzeźbiarz przekazał monument El Amor Salva znajdujący się na rogu Calle Damas i Calle Adolfo Suarez de Figueroa, będący hołdem dla największego uczucia, Elvia z brązu inspirowany kobietą, która wygrała meksykański konkurs piękności, znajdujący się na Calle Real czy Mavi przedstawiającą kobietę w zadumie na Plaza Ortiz.

 

12 rzeźb, które wyszły spod jego dłuta oglądać można w Museo al aire libre znajdującym się przy plaży El Angel. Prace wykonane z kamienia wulkanicznego, brązu i włókna szklanego podziwiać można całą dobę, także nocą przy gwiazdach i pięknej iluminacji. Wśród ośmiu rzeźb nimf znajduje się pomnik poświęcony Francisco de Goya, jednemu z najwybitniejszych hiszpańskich artystów okresu romantyzmu. Nimfy to CarmenKalima, Nemesis, Diana de Estepona, Piedad, Estetica, PV i Gorriones. Pośród nich stoi Asimetria i posąg Un grito en la noche.

 

Również 12, ale popersi z brązu autorstwa Eleny Lucas oglądać można w Jardin de los poetas Andaluces, który znajduje się w ścisłym centrum historycznym miasta Estepona, na Calle Jesus Cautivo. W zestawie pomników przedstawiających 12 współczesnych andaluzyjskich poetów znajdują się takie nazwiska jak: Carlos Murciano, Juan Ramon Jimenez, Vicente Alexandre i Luis Cernuda. To open air museum zwiedzać można całą dobę.

Szlak rzeźb wraz z mapą i legendą nazywany Ruta de esculturas w Esteponie można pobrać tutaj