Puerto Banus

Puerto Banus, luksusowa marina Costa del Sol.

Puerto Banus to luksusowa marina wybrzeża słońca Costa del Sol, położona w dzielnicy Nueva Andalucia w Marbelli, której historia trwa ponad 50 lat. Port uważany jest za najbardziej luksusowy w całej Hiszpanii. Luksus kosztuje, więc jest też najdroższą hiszpańską mariną, będąc na podium z Ibiza Magna na Balearach i Marina Port Vell w Barcelonie. 

Pomysłodawcą i twórcą najbardziej znanego na świecie kompleksu turystycznego Hiszpanii, Nueva Andalucia wraz z jego największą perełką czyli Puerto Banus, był José Banús Masdeu. Przedsiębiorca z Madrytu mający przydomek budowniczego Franco swoją błyskotliwą i szybką karierę rozpoczął wygrywając kontrakt budowlany dla Doliny Poległych, mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Magnat nieruchomości zbudował swoją fortunę w mało etyczny sposób. Był prezesem zarządu wywłaszczającego ziemię na której prowadził prywatne inwestycje oraz siłę roboczą pozyskiwał z zakładów penitencjarnych. W 1962 roku przeprowadził się na Costa del Sol z wizją wzniesienia kompleksu turystycznego o międzynarodowej sławie. Projekt luksusowej mariny przypadł do gustu generałowi Franco, który udzielił Banusowi koncesji administracyjnej na dziewięćdziesiąt dziewięć lat na obszarze ponad 1000 hektarów. Hiszpańskie Saint Tropez obejmowało kompleks miejski z trzema pięciogwiazdkowymi hotelami, polami golfowymi i usługami, przystań na 900 statków oraz plażę o długości 2 kilometrów.

W 1966 roku książę Alfonso de Hohenlohe-Langenburg, deweloper niemiecko-hiszpańskiego pochodzenia, właściciel winnic w regionie Rondy oraz promotor wielu kurortów na Costa del Sol zaprosił do współpracy przy projekcie Puerto Banus architekta Noldi Schrecka. Mający szwajcarskie po ojcu i rosyjskie szlacheckie po matce pochodzenie artysta znany był między innymi z wizerunku Beverly Hills. Współpraca miała dotyczyć jedynie budowy luksusowego hotelu Marbella Club przy Golden Mile a zakończyła się projektem portu w andaluzyjskim stylu ale z przepychem. Na otwarciu kompleksu, cztery lata później, gośćmi byli najbardziej zamożni i wpływowi tego świata, między innymi książęta Europy, reżyser Roman Polański czy założyciel Playboya Hugh Hefner.

 

Od tamtego czasu marina przyciąga głównie bajecznie bogatych przedsiębiorców i członków rodzin królewskich z Bliskiego Wschodu. Nie jest zatem rzadkością widok jachtów wielkości apartamentowca czy aut luksusowych marek jak Ferari czy Bugatti. Luksus Puerto Banus przyciąga jak magnes nie tylko bogatych i wpływowych, ale również sławnych. Na Bulevar de la fama de Puerto Banus, zbudowanej w latach 90-tych na wzór Hollywood Boulevard swoje gwiazdy mają piosenkarz Julio Iglesias czy wybitny przedsiębiorca, właściciel linii lotniczych Air Europa Juan José Hidalgo Acera. Najbardziej znanym monumentem w Puerto Banus będący jednocześnie jego symbolem jest trzytonowy pomnik z brązu Salvadora Dali Nosorożec w koronce.

W architekturę typowo andaluzyjską wkomponowano butiki wiodących marek modowych jak Dior, Gucci, Versace, właśnie na wzór kalifornijskiego Beverly Hills. Marina Puerto Banus zapewnia swoim międzynarodowym i wymagającym klientom wszelkie atrakcje. Znajdziemy tutaj świetne restauracje, kasyna, kluby nocne i dyskoteki. Życie nocne niczym nie ustępuje atrakcjom dziennym, w tym sportowym. Okoliczne pola golfowe otwarte cały rok przyciągają głównie anglosaską elitę. Dla fanów motoryzacji obowiązkowym punktem jest tor wyścigowy Ascari, najdłuższy w Hiszpanii bo mający ponad 5 kilometrów. Sąsiadująca z portem plaża oferuje udogodnienia niezbędne dla spragnionych relaksu turystów.

 

Playa Puerto Banus uważana jest za jedną z najlepszych plaż w Marbelli ze względu na jakość świadczonych usług oraz bogatą ofertę rekreacyjną, restauracyjną i sklepową. Plaża sąsiaduje bezpośrednio z portem Puerto Banus, ma 610 metrów długości i 40 metrów szerokości. Ma status plaży miejskiej z wszelkimi udogodnieniami jak prysznice, leżaki, toalety, bary plażowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz tytuł błękitnej flagi. Plażę charakteryzuje jasny i drobny piasek, ma ochronę ratownika w sezonie trwającym od 1 czerwca do 30 września. Zacienione miejsce dają palmy. Wzdłuż plaży ciągnie się bulwar, z którego chętnie korzystają uprawiający wszelką aktywność sportową. 

 

Puerto Banus położone jest 70 km od Malagi i 10 km od centrum Marbelli. Do Puerto Banus najlepiej dojechać samochodembezpłatną autostradą A7. Auto zaparkować najlepiej na płatnych miejscach na Avenida de las Naciones Unidas lub jednym z parkingów podziemnych

Wycieczkę do Puerto Banus można połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Marbelli lub oddalonej o 54 kilometry Rondy.