Karnawał w Maladze

Karnawał w Maladze, największy bal kostiumowy świata w hiszpańskiej wersji.

Karnawał to okres między dwoma najważniejszymi świętami w Hiszpanii, Bożym Narodzeniem a Wielkanocą, zwiastujący także rychły koniec zimy.
Hiszpański Carnaval jest czymś pośrednim między eleganckim karnawałem w Wenecji i dzikim karnawałem w Brazylii. Najbardziej znany w kraju korridy i tapas, jest ten w Kadyksie i na Teneryfie. Carnaval uważane jest za święto pogańskie, niemniej jednak zapoczątkowane i celebrowane w krajach chrześcijańskich.

Początków karnawału szukać należy w starożytności. Jego geneza związana jest z religią, która zakazuje podczas Wielkiego Postu hucznych zabaw. Okres w kalendarzu, który można opisać jako oczekiwanie na Wielkanoc i 40 dni postu poprzedzającego Semana Santa, dający możliwość upustu pogańskim emocjom. Pogańskie festiwale odbywające się nawet 5000 lat temu, potem święto ku czci rzymskiego Boga chaosu Bachusa dały początek temu, czym w dzisiejszych czasach jest Carnaval. Rzymianie porzucali surowe normy społeczne na kilka dni w roku, aby dać upust ludzkim słabościom. Zmieniali szaty na kolorowe, poddawali się hazardowi, pogańskiej muzyce i cielesnym uciechom.
Wywodzący się z Europy, Carnaval wywieziony został do Ameryki Łacińskiej w XV wieku przez hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów. Zwyczaj mocno zakorzenił się w tamtejszej kulturze i obyczajach do tego stopnia, iż właśnie z krajami latino jest współcześnie najbardziej kojarzony.

 

Karnawał w Maladze może nie tak spektakularny jak w Rio de Janeiro, to zdecydowanie jeden z barwniejszych w Europie. Hiszpanie uwielbiają się bawić, życie uliczne, taniec i muzykę, czyli wszystko co charakteryzuje karnawał, najbarwniejszą hiszpańską fiestę. Karnawał w Maladze trwa około tygodnia, kończy się w Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

Carnaval de Malaga opisać można w dwóch słowach: kolorowy i wesoły mimo zimowej pory roku. To wielki teatr, gdzie miasto na krótki czas staje się sceną a ludzie stają się jej bohaterami. Kalendarz karnawałowy to parady, konkursy, imprezy gastronomiczne, teatralne i muzyczne. Największym zainteresowaniem z półmilionową widownią cieszą się zabawy uliczne, szczególnie Gran Desfile, wybór króla i królowej, batalla de la Flores i wybory Drag Queen.


Podczas karnawału w Maladze do późnych godzin nocnych bawią się całe hiszpańskie pokolenia. Najmłodsi uczestniczą w paradach, grach, warsztatach, konkursach kostiumowych, teatralnych i muzycznych. Seniorzy biorą udział w muzycznych i teatralnych przedstawieniach, podczas jednej z gali wybierana jest także Reina de los Mayores. Program i idea karnawału zakłada aby ten wyjątkowy czas rodziny spędzały wspólnie.

 

Przygotowania do karnawału to często całoroczna praca rzemieślników artystycznych i pracowników oświaty, której efekty widać przez zaledwie kilka dni. Za kulisami  tego przedsięwzięcia w Maladze stoi Teatro Cervanes, gdzie odbywają się próby, inscenizacje i gdzie zawsze uroczystość karnawałowa się rozpoczyna. 

Karnawał to przede wszystkim kostiumy, szyte z wykorzystaniem przeróżnych materiałów, których waga potrafi przekroczyć 200 kilogramów. Kostiumy nawiązują do rzymskich korzeni, ale i bawią współczesnymi trendami. Próby muzyczne w wykonaniu dzieci i dorosłych odbywają się często na świeżym powietrzu, latem mogą stanowić dodatkową turystyczną atrakcję.