Calle Larios w Maladze

Calle Larios, reprezentacyjna ulica Malagi.

Calle Marques de Larios to część historii XIX wiecznej Malagi. U podstaw powstania reprezentacyjnego deptaku miasta będącego dziś trzecią najdroższą ulicą w Hiszpanii po Avenida Portal de l’Angel w Barcelonie, Calle de Preciados w Madrycie i Paseo de Garcia w Barcelonie było stworzenie ekskluzywnej przestrzeni handlowej. W przeciwieństwie do ulic w Barcelonie i Madrycie opartych na paryskich trendach, inspiracją dla Calle Larios w Maladze była urbanistyka Chicago XIX wieku. Nowy amerykański kierunek architektoniczny tamtych lat to budynki o zaokrąglonych rogach i symetrii kształtów.

Deptak Larios to projekt inżyniera z Madrytu Jose Maria de Sancha, który stworzył wiele pięknych rezydencji w prestiżowej dzielnicy Malagi, El Limonar. Zakładał położenie w centrum historycznym miasta, od Plaza de la Marina przy porcie do Plaza de la Constitucion, głównego placu Malagi od czasów Średniowiecza. Nazwę zawdzięcza Manuelowi Domingo Larios, urodzonemu w Maladze, w rodzinie arystokratycznej biznesmenowi, dzięki któremu rozwinął się w regionie Costa del Sol przemysł cukrowy i tekstylny. 1 stycznia 1899 roku, pięć lat po śmierci zasłużony i uznany przedsiębiorca doczekał się pomnika, dzieła rzeźbiarza z Walencji Mariano Benlliurego, który stoi na skrzyżowaniu Alameda Principal i Calle Larios.
Promotorem projektu budowy ulicy Larios oszacowanego na milion peset, z udziałem rodziny był dwukrotny burmistrz Malagi, Jose Alarcona Lujana.
Inauguracja odbyła się 27 sierpnia 1891 roku przez jego następcę, Sebastiana Torres Souviróna, bez udziału członków znanego klanu.

 

Calle Larios jest całkowicie wyłączona z ruchu drogowego i służy wyłącznie pieszym. W XIX wiecznych kamienicach znajdują się butiki i sklepy z najbardziej popularnymi markami odzieżowymi: Massimo Dutti, Mango, Intimissimi, Victoria Secret. Są tu oddziały banku Santander i BBVA, apteka, sklepy z kosmetykami, w zaułkach wiele restauracji i kawiarni. 

Na Calle Larios 5 znajduje się najlepsza lodziarnia w mieście, Heladeria Casa Mira. Miejsce zupełnie nie przypominające typowego lokalu kawarnianego, od 1890 roku sprzedaje domowej receptury i z dodatkiem regionalnych produktów lody, mrożone napoje oraz okolicznościowe wyroby cukiernicze. Najpopularniejsze smaki to oczywiście turon na bazie miodu i migdałów, pomarańczowe z czekoladą, pistacjowe, cytrynowe i truskawkowe z owoców z Malagi i Huelwy.
Od ulicy Larios odchodzi wiele wąskich uliczek i pasaży z restauracjami. Pasaje Chinitas to prestiżowy zakątek miasta odchodzący od Plaza de la Constitucion. Znajdowała się tu kawiarnia Café de Chinitas, o której pisał Garcia Lorca w jednym ze swoich wierszy a dziś u wejścia do pasażu znajduje się najpopularniejsza sieciówka kawiarni, La Canasta. Ze skrzyżowania z Calle Moreno Monroy można podziwiać czubek katedry, najwyższego budynku w Maladze i symbolu miasta. Tuż obok Larios znajdziemy Calle Puerta del Mar, jedną z bardziej instagramowych ulic z wysokimi palmami.

 

Calle Larios w Maladze to miejsce wyjątkowych corocznych uroczystości. W okresie Bożego Narodzenia Larios zamienia się w jedną z najbardziej spektakularnych ulic w Hiszpanii za sprawą iluminacji świątecznej. Dzień zapalenia światełek przyciąga co roku niemal połowę mieszkańców Malagi. Karnawał to okres hucznych zabaw mocno zakorzeniony w kulturze latynohiszpańskiej, którego otwarcie, główne uroczystości i fanał mają miejsce na ulicy Larios. W Semana Santa, czyli Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc deptakiem przechodzą procesje będące jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń religijnych w mediach hiszpańskich i europejskich.
W sierpniu na Calle Larios trwa największa hiszpańska fiesta, Feria de Malaga. Ulica Larios jest gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych. We wrześniu odbywa się Tydzień Mody a maj to miesiąc Festiwalu Filmowego z czerwonym dywanem i największym gościem, Antonio Banderasem.

 

Spacer po Calle Larios warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskich atrakcji Malagi: portu, w którym góruje latarnia morska La Farola, dzielnicy artystycznej Soho, katedry, ruin Teatro Romano oraz Muzeum Picasso. Tuż obok znajduje się najpiękniejszy park miejski, Parque de Malaga w którym złapiemy tchu w cieniu palm, egzotycznej roślinności i ptaków.

Jeśli na zwiedzanie atrakcji Malagi przyjechaliśmy autem i chcemy zaparkować jak najbliżej ulicy Larios, to warto skorzystać z podziemnego płatnego parkingu znajdującego się w pod Plaza de la Marina.