Mijas

Mijas, andaluzyjskie białe miasteczko z osiołkami i fabryką czekolady.

Mijas, jedno z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych śnieżnobiałych wiosek na południu Hiszpanii.
Mijas to największa i najlepiej zarządzana gmina w prowincji Malaga. Ciągnie się od wzgórz Sierra de Mijas gdzie położone jest na wysokości 428 metrach stare Mijas Pueblo, Las Lagunas, Mijas Golf z wysokim standardem apartementami na wynajem i hotelami z ofertą pól golfowych oraz La Cala de Mijas mającą dostęp do morza, z pięknymi plażami na długości 12 kilometrów oraz ścieżką przybrzeżną, Senda Litoral, biegnącą wzdłuż rezerwatu przyrody.

Dzięki uprzywilejowanemu położeniu z Mijas Pueblo, a dokładnie z Mirador y Jardines de la Muralla podziwiać można panoramę części wybrzeża Costa del Sol. Oprócz nieziemskich widoków, śnieżnobiałe Mijas słynie z kilku nietypowych atrakcji:

Oślich taksówek, będących dawniej głównym środkiem transportu mieszkańców
Najmniejszej fabryki czekolady, w której najmłodsi mogą wyprodukować swój ulubiony smak czekolady
Unikatowej w skali kraju areny korridy
Muzeum miniatur znajdującego się w starym wozie cyrkowym.

Burro Taxi, czyli ośle taksówki to niewątpliwy symbol Mijas.

W latach 60, wraz z boomem turystycznym na Costa del Sol, wielu turystów odwiedzających Mijas zatrzymywało miejscowych rolników powracających z pracy na roli, by móc sfotografować ich osły oferując w zamian mały napiwek. Mieszkańcy szybko zrozumieli, że zainteresowanie turystów osłami może przełożyć się na sowity zarobek i tak powstał nowy regionalny biznes nazywany Burro Taxi.

Przejażdżka oślą taksówką na grzbiecie kosztuje 15 euro, zaprzężoną dorożką dla maksymalnie dwóch osób 20 euro.

Mayan Monkey Mijas, czyli najmniejsza fabryka czekolady na świecie.

Ta maleńka wytwórnia czekolady produkcję swoją opiera tylko na regionalnych i naturalnych produktach. Na miejscu poznamy historię fabryki, zobaczymy stare i ówczesne narzędzia do jej produkcji oraz możemy wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzymy trzy tabliczki ulubionego smaku i z ulubionymi dodatkami jak migdały, kardamon, chili, curry czy suszone owoce. Fabryka oferuje także czekoladę na gorąco oraz lody domowej produkcji.

Nazwa fabryki czekolady w Mijas nawiązuje do słowem Mayan do Majów, którzy jako pierwsi zaczęli wytwarzać kakao około 3000 lat temu oraz Monkey czyli małp, które żywiły się owocami kakaowca a proces ich obróbki przez zwierzęta zainspirował człowieka. Do Europy kakao zawitało wraz z hiszpańską kolonizacją.

O tym, że czekolada, szczególnie ta z wysoką zawartością kakao ma korzystny wpływ na zdrowie nie trzeba dużo pisać. Ciemna czekolada zawiera błonnik, minerały i bogata jest w przeciwutleniacze a badania dowodzą, że obniża cholesterol. Czekolada uważana jest za afrodyzjak. Tworzy też naturalną ochronę przed słońcem, którego na Costa del Sol jest pod dostatkiem.

Mayan Monkey Mijas Chocolate Factory znajdziemy na Plaza Virgen de la Peña, 15. Otwarta jest 7 dni w tygodniu od 10:30 do 21:00, w warsztatach wziąć można udział od 10:30 do 17:00 z wcześniejszą rezerwacją. Koszt warsztatów to 9,90 euro.

Unikatowa Plaza de Toros, czyli arena walk byków w Mijas.

Plaza de Toros w Mijas to unikatowy w skali Hiszpanii obiekt o owalnym kształcie położony na skale. Zbudowana w 1900 roku by dostarczać mieszkańcom rozrywki w postaci show, z przerwą w latach 1936 – 1939, aktualnie walki odbywają się okazjonalnie i towarzyszą im pokazy flamenco i koni andaluzyjskich.  

Pokaz trwa około 2 godzin. Wstęp mają także dzieci. Korrida kojarzy się z zabijaniem byków, Novillada sin Picadores to pokazy, podczas których nie jest przelewana krew zwierząt. Ceny biletów zaczynają się od 50 euro i zakupić je można za pośrednictwem hotelu, biura podróży lub online

Na terenie obiektu znajduje się mini muzeum z wieloma eksponatami nawiązującymi do tematyki, jak stroje torreadorów, obrazy oraz barwne kafle ceramiczne w Patio de Cuadrillas przypominające występy najznamienitszych pogromców byków: pochodzącego z Salamanki Pedra Gutiérrez Moya noszącego przydomek Niño de la Capea, czy Francisco Rivera znanego jako Paquirri, który poniósł śmierć w wyniku ataku byka. 

Plaza de Toros w Mijas znajduje się na Paseo de Las Murallas b/n. Bilet wstępu na arenę korridy i muzeum kosztuje 4 euro. Obiekt otwarty jest codziennie od 10:00 do 21:00.

El Carromato de Max, czyli Muzeum Miniatur w Mijas Pueblo.

Nietypowa atrakcja jaką jest Muzeum Miniatur w Mijas znajduje się w nietypowym miejscu, starym wozie cyrkowym. 

To prywatna kolekcja Juana Elegido Millána znanego pod pseudonimem profesor Max, ekscentrycznego hipnotyzera i magika, który jeździł po świecie wystawiając spektakl zatytułowany Człowiek i walizka w największym show na świecie. Studiował medycynę i dziennikarstwo, był nauczycielem. Z zamiłowania podróżnik i kolekcjoner dzieł sztuki, lecz bez domu i stałego źródła dochodu stworzył znaną na świecie kolekcję najmniejszych rzeczy liczącą ponad 30 tysięcy eksponatów, wycenionych w tamtych latach na sto milionów peset. W 1972 roku profesor Max osiadł na stałe w andaluzyjskim miasteczku z myślą otwarcia oryginalnego muzeum i pokazania światu najciekawszych 360 eksponatów. Są to dla przykładu: Ostatnia Wieczerza Leonarda Da Vinci na ziarnku ryżu, portret Abrahama Lincolna na główce szpilki, tancerz baletowy wyrzeźbiony w wykałaczce, wypchana i ubrana pchła, 7 Cudów Świata wyrzeźbione w zębie. Najcenniejszym obiektem w kolekcji jest zbadana przez FBI pod względem autentyczności zminiaturyzowana ludzka głowa należąca do białego kaukaskiego człowieka. Profesor Max podczas występów miał w zwyczaju opowiadać anegdoty dotyczące historii nabywania kolekcji. Aby zdobyć miniaturę głowy kaukaskiego misjonarza będącej w posiadaniu plemienia Bauluba z Afryki, profesor Max zdecydował się na sesję hipnozy u czarownika owego plemienia. Więcej na temat ciekawej historii powstania muzeum miniatur i nieprzeciętnego życia ekstrawertyka profesora Maxa znaleźć można na oficjalnej stronie.

Muzeum Miniatur znajduje się na Avenida del Compás, b/n w Mijas Pueblo. Otwarte jest 7 dni w tygodniu od 10:00 do 20:00. Bilet normalny kosztuje 3 euro, dla dzieci 1,5 euro. 

Białe uliczki w Mijas Pueblo.

Andaluzyjskie Mijas zyskało rozgłos dzięki nietypowym atrakcjom, jednak urok Mijas Pueblo leży w architekturze i klimacie ulic oraz górskiemu położeniu z wieloma tarasami widokowymi.

Wąskie, kręte i starannie wybrukowane uliczki w zestawieniu z białymi elewacjami domów i niebieskimi donicami pełnych kwiatów i ziół to wizytówka Mijas. Mocnymi andaluzyjskimi akcentami widocznymi na ulicach miasteczka są liczne schody wyłożone kolorowymi ceramicznymi kaflami azulejos, sklepy oferujące różnego rodzaju rękodzieła jak porcelana, wyroby skórzane, tkaniny czy biżuterię. 

Spacerując w kierunku Plaza de la Constitución warto zatrzymać się przy polskim akcencie którym jest mały pomnik pamięci na murze poświęcony kapitanowi piechoty Wielkiego Księstwa Warszawskiego Franciszkowi Młokosiewiczowi. Zasłynął w bitwie pod Fuengirolą, pokonując brytyjski oddział lorda Blayneya. W Mijas zajął ratusz pod garnizon, którego był dowódcą z ramienia francuskiej Armii Imperialnej aż do końca 1811 roku.

Tarasy widokowe Mijas Pueblo.

W Mijas znajdziemy kilka punktów widokowych na wybrzeże Costa del Sol, wręcz pocztówkowych. Najbardziej znany i polecany w przewodnikach jest Mirador y Jardines de la Muralla de Mijas. Taras widokowy z ogrodem miejskim znajduje się na pozostałościach arabskiej fortecy. W Jardines de la Muralla znajdziemy rodzime gatunki drzew i krzewów oraz kwiaty dobrane tak aby kwitły cały rok. Ogród jest miejscem przyjęć weselnych i scenerią do sesji fotograficznych.

Mirador Jesus Jaime Mota to taras widokowy znajdujący się tuż przy budynku urzędu miasta. Na tarasie znajdziemy kilka symboli białego miasteczka: kolorowy napis Mijas, pomnik osiołka oraz zegar słoneczny. Z tarasu możemy podziwiać widoki na wschodnią część miasteczka oraz pasmo górskie Sierra de Mijas.

Mirador del Compás znajduje się obok Santuario de la Virgen de la Peña, innej wartej uwagi atrakcji w Mijas Pueblo. Rozpościera się z niego widok na wybrzeże Costa del Sol.

Tarasy widokowe w Mijas Pueblo kryją wiele romantycznych i tragicznych historii sięgające kilkuset lat wstecz. 

Sanktuarium w skale Virgen de la Peña, patronki Mijas.

Sanktuarium Matki Boskiej w Mijas jest malutką kapliczką wykutą w skale w XVI wieku. Historia powstania tej mikro świątyni związana jest mistycznym objawieniem Maryi. W 1536 roku dwójka miejscowych dzieci podczas zabaw zaobserwowała gołębia siadającego codziennie w tym samym miejscu, na czubku skały. Opowiedziały historię z ojcu, który postanowił zbadać skałę. Ten odkrył wewnątrz jamę, a w niej wiele przedmiotów religijnych. Objawienie Matki Boskiej we wnętrzu jaskini przyczyniło się do ustanowienia miejsca jako świętego. Od tego czasu sanktuarium gromadzi rekwizyty religijne. Ołtarz zdobi obraz patronki Mijas, Virgen de la Peña

Ermita de la Virgen de la Peña znajduje się na Avenida del Compás, 7. Otwarta jest codziennie. Wstęp jest bezpłatny.

Kościół Niepokalanego Poczęcia w Mijas Pueblo.

Iglesia de la Inmaculada Concepción znajdziemy w górnej części miasta. Kościół został zbudowany w XVI wieku na ruinach starego meczetu z inicjatywy biskupa Bernardo Manrique. Świątynia ma trzy nawy spoczywające na marmurowych kolumnach. Dach nawy głównej o drewnianej konstrukcji to typowy dla Andaluzji styl mudejar. Jedna z dawnych wież arabskiej fortyfikacji to dzisiejsza dzwonnica. Kościół przeszedł kilka rekonstrukcji podczas których odnaleziono pochodzące najprawdopodobniej z okresu renesansu freski apostołów nieznanego autora.

Kościół Niepokalanego Poczęcia w Mijas położony jest na Paseo de la Muralla obok Audytorium i areny walki byków. Wstęp jest bezpłatny.

Kościół i ulica San Sebastián w Mijas Pueblo.

Ermita de San Sebastián to niewielki kościół z końca XVII wieku. Ma piękną fasadę, zegar zainstalowany w 1902 roku oraz wyeksponowany dzwon. Wewnątrz znajdziemy kilka interesujących obiektów sakralnych jak wizerunek Matki Boskiej Różańcowej czy Dobrego Pasterza. Ołtarz przedstawia Jezusa z Nazaretu a ściany zdobią malowidła aniołów.
Kościół San Sebastián w Mijas położony jest na Calle San Sebastián, 2. Wejście jest bezpłatne.

Calle San Sebastián to jedna z bardziej malowniczych uliczek Mijas. Wznosząca się ku górze, pełna jest barów i sklepów z rękodziełem, tak zwanym artesanía.

Historyczne muzeum etnologiczne Casa Museo w Mijas Pueblo.

Museo Histórico Etnológico de Mijas otwarte zostało w 1995 roku. Znajduje się w budynku dawnego ratusza. Muzeum poświęcone jest historii i zwyczajom tej części Andaluzji. W muzeum Casa Museo znajduje się stała ekspozycja podzielona na 10 sekcji, w tym olejarni, winiarni, piekarni czy stolarki. Oprócz stałej kolekcji przedmiotów w muzeum są wystawy czasowe malarstwa czy fotografii. Odbywają się tu również różnego rodzaju iventy, kolokwia, panele dyskusyjne, także pokazy flamenco. Znajdziemy tu także ekspozycje dawnego tradycyjnego domu, niewielką kolekcję malarstwa oraz liczne przedmioty nawiązujące do lokalnego rzemiosła. Odwiedzając muzeum możemy poczuć się jakbyśmy wykupili wycieczkę w czasie. 

Historyczne muzeum etnologiczne Casa Museo w Mijas znajduje się na Plaza de la Libertad,1. Otwarte jest 7 dni w tygodniu od 10:00 do 19:00. Bilet kosztuje 1 euro.

Muzeum Don Quijote w Mijas.

Museo Art Don Quijote w Mijas to prywatna ekspozycja malarstwa dotycząca najpopularniejszej postaci w hiszpańskiej literaturze od 1605 roku, roku wydania przez Miguela de Cervantesa powieści Don Kichote z La Manchy. W niewielkim muzeum znajdziemy sporą kolekcję obrazów, rysunków i innych ciekawych przedmiotów.

Muzeum sztuki Don Quijote w Mijas Pueblo znajduje się na Plaza Virgen de la Peña, 13. Otwarte jest codziennie od 10:00 do 20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Wina w Mijas Pueblo.

Museo del Vino to mini muzeum poświęcone tematyce regionalnej uprawy i przetwórstwa winorośli, sklep z winem, restauracja i klub miłośników trunku jednocześnie. Muzeum znajduje się odrestaurowanej XIX- wiecznej kamienicy. Prowincja Malaga słynie z uprawy białych i słodkich szczepów winogron, a do znanych marek win zaliczają się Pedro Ximenez i Moscatel. Muzeum wina w Mijas jest współorganizatorem corocznych imprez w gminie poświęconych tej szlachetnej roślinie, między innymi Feria del Vino organizowanej w październiku. 

Muzeum Wina w Mijas Pueblo znajdziemy na Calle San Sebastián, 14. Wstęp jest bezpłatny. 

Do Mijas Pueblo najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest 22 kilometry na zachód od lotniska w Maladze w kierunku na Gibraltar.

Auto zaparkować najlepiej na płatnym dużym parkingu miejskim. Parking na cały dzień kosztuje 1 euro.

Wycieczkę do Mijas Pueblo można połączyć ze zwiedzaniem Benalmadeny oddalonej o 8 kilometrów, czy Marbelli położonej 36 kilometrów dalej w stronę Gibraltaru.