Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas, andaluzyjskie pueblo blanco w skale.

Setenil de las Bodegas to malowniczo położone białe miasteczko na południu Hiszpanii, w prowincji Kadyks.
Jest częścią słynnej Ruta de los pueblos blancos, czyli szlaku białych andaluzyjskich wiosek. Jest ich dziewiętnaście. O Setenil de las Bodegas mówi się, że jest miastem osadzonym w wąwozie. Poza piękną lokalizacją w kanionie rzeki Trejo, miasteczko ma tą wyjątkową różnicę w stosunku do pozostałych białych wiosek. Większość domów została zbudowana w jamach skalnych, co czyni Setenil jednym z najbardziej oryginalnych i najpiękniejszych miast w Hiszpanii.

To wyjątkowe, górzyste położenie miało fundamentalne znaczenie dla obrony kastylijskiej korony w drodze do Granady. Pod panowaniem chrześcijańskim andaluzyjskie pueblo blanco zostało uznane za miasto królewskie i otrzymało w 1501 roku Kartę Przywilejów, przywilejów porównywalnych z tymi, którymi cieszyła się wówczas Sewilla. Ludność zajmowała się rybołówstwem, hodowlą bydła w górach oraz uprawą winorośli i zbóż. Ciekawostką jest, że w okolicznych jaskiniach zachowały się przedmioty świadczące o życiu ponad 5000 lat temu. Najciekawsze to Hoyos del Pilar, Hoyos de Lifa i Cuevas del Moro.
Calle Cuevas del Sol jest najbardziej rozpoznawalną uliczką, najczęściej fotografowaną i kojarzoną z Setenil de las Bodegas. Pobielone wapnem elewacje domów, charakterystyczne dla pueblos blancos, wklejone zostały pod wielką skalną półkę. Zwiedzanie warto zacząć właśnie stąd, o poranku i w jednej z restauracji zjeść śniadanie rozkoszując się słońcem.
Calle Cuevas de la Sombra to uliczka ze zjawiskowym skalnym dachem dającym cień i ucieczkę od palącego andaluzyjskiego słońca.

 

Plaza de Andalucía to główny plac Setenil de las Bodegas z kilkoma barami serwującymi tapas i kawiarniami podającymi kawę na kilkanaście sposobów.
Wzdłuż Calle Villa znajduje się kilka tarasów i punktów widokowych, między innymi na pobliskie gaje oliwne, także punkt informacji turystycznej i stary Ratusz. Na końcu Calle Villa stoi Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación, zbudowana na starym meczecie w stylu późnego gotyku i pod patronatem królów katolickich między XV i XVII wiekiem. Kościół Matki Bożej Wcielenia jest jedynym budynkiem w Setenil nie mającym białej elewacji. Centralnym punktem w miasteczku są pozostałości arabskiego zamku z przełomu XII i XIII wieku, Torreon del Homenaje z odrestaurowaną wieżą hołdu. Wewnątrz znajdują się wystawy a z dachu można zobaczyć inne pueblo blanco, Olverę.
W Setenil z racji ukształtowania terenu znajdują się liczne punkty widokowe, Mirador El Lizón, z którego roztacza się piękny widok na miasto czy Mirador na Calle San Sebastian.

 

Typowym regionalnym daniem jest sopa cortijera, zupa z chlebem, oliwą z oliwek, szparagów i gotowanego jajka. Z dań mięsnych popularny jest conejo, czyli królik. Miejscowe rarytasy to ser kozi z pigwą oraz słodycze na bazie oliwy z oliwek.

Miasteczko położone jest 96 km od Malagi, 116 km od Sewilli i 135 km od Kadyksu. Do Setenil de las Bodegas najlepiej dojechać samochodem
Wioska nie ma linii kolejowej, a najbliższy przystanek autobusowy z połączeniami do Malagi i innych stolic prowincji znajduje się w Alcalá del Valle, oddalonej o 5 kilometrów. Dojazd jest bezpłatnymi autostradami A357, następnie A367 i bezpłatną drogą regionalną MA414.

 

Auto zaparkować najlepiej na uboczu lub parkingu podziemnym. W centrum parking może być problematyczny ze względu na bardzo wąskie uliczki.

Wycieczkę do Setenil można połączyć ze zwiedzaniem Rondy, oddalonej o 17 kilometrów lub Caminito del Rey, oddalonego o 50 kilometrów.