Torremolinos

Torremolinos, pierwszy kurort turystyczny Costa del Sol.

Torremolinos, ważny ośrodek turystyczny Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol, znany jako kosmopolityczne i tolerancyjne miasto tak zwanego hiszpańskiego Trójmiasta, do którego również należą Benalmadena i Fuengirola. Jeszcze w latach 50-tych XX wieku mało znana wioska rybacka stała się pierwszym na andaluzyjskim wybrzeżu Costa del Sol kurortem przyciągającym słońcem i morzem zagranicznych turystów. Pierwszym hotelem otwartym w 1942 roku był Hotel La Roca, pierwszym luksusowym obiektem na wybrzeżu otwartym w 1959 roku był Hotel Pez Espeda. Jego gośćmi było wiele sławnych ludzi, między innymi Grace Kelly, Rita Hayworth, Anthony Quinn, Frank Sinatra. Miasteczko słynie z luźnego stylu życia i zabaw do białego rana z racji dużej liczby dyskotek i barów. Torremolinos dzieli się na starą, typowo andaluzyjską część z dzielnicami La Carihuela i El Bajondillo oraz nowymi, w których królują apartamentowce i nowoczesna baza hotelowa. 

Nazwa miasteczka Torremolinos pochodzi o słów torre, czyli wieża oraz molinos, czyli młyny. To one odgrywały ważną rolę w przemyśle podczas dominacji arabskiej na tym terenie. Do dziś zachowały się tylko dwa: Molino de Inca, odrestaurowane znajduje się na terenie Ogrodu botanicznego o tej samej nazwie oraz Molino de Manojas, którego tylko fasada jest zachowana i znajduje się na placu Costa del Sol. Główną atrakcją Torremolinos są oczywiście jej plaże. Gmina ma prawie 7 kilometrów wybrzeża i 5 plaż miejskich: Playa los Alamos, Playa de Playamar, Playa del Bajondillo, Playa de la Carihuela i Playa de Montemar. La Carihuela to ciągnąca się wzdłuż plaż nowoczesna promenada. Oprócz plaż Torremolinos ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc i atrakcji:

Calle San Miguel, tętniący życiem i handlem deptak mający nazwę patrona miasta, którego święto Romería de San Miguel przypada wrzesień 
Największy na Costa del Sol park wodny Aqualand
Park Krokodyli z największym okazem krokodyla w Europie o imieniu Paco
Parque la Bateria, największy park miejski w Torremolinos, na terenie którego znajdują się bunkry i armaty z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

Calle San Miguel, najbardziej ruchliwy deptak Torremolinos.

Na Calle San Miguel, jak na żadnej innej ulicy w Torremolinos, czuć turystyczną atmosferę. Deptak uważany jest za jeden z bardziej ruchliwych w Europie. Znajdziemy tam wszystko czego potrzebuje spragniony wrażeń turysta: sklepy, restauracje, bary wkomponowane w andaluzyjski klimat białej zabudowy. 

Calle San Miguel ciągnie się od centrum miasteczka, Plaza Costa del Sol, do nadmorskiej promenady Paseo Maritimo. Na końcu ulicy znajduje się Torre de los Molinos, aktualnie Torre de Pimentel, wieża obronna z czasów Nasrydów, ostatniej arabskiej dynastii w Europie z 1300 roku. Od imienia wieży pochodzi nazwa gminy Torremolinos. Po drodze znajdziemy kościół z 1718 roku, Iglesia de San Miguel Arcángel

Największym świętem Torremolinos jest Feria de Torremolinos i Romería de San Miguel, święto obchodzone na cześć patrona miasta świętego Michała każdego roku we wrześniu. Procesja ozdobnych wozów zaprzężonych do koni i byków kończy się w pustelni Ermita de San Miguel, niedaleko Parku Krokodyli, gdzie do białego rana mieszkańcy bawią się przy muzyce i dobrym jedzeniu. 

Ogród botaniczny Molino de Inca, część historii Torremolinos.

Będąc w Torremolinos należy odwiedzić Ogród botaniczny Molino de Inca, gdyż to tutaj znajduje się jeden z dwóch zachowanych z czasów dominacji muzułmańskiej młynów, czyli molinos. Młyny były częścią najważniejszej gałęzi przemysłu regionu, aktualnie są cennym pomnikiem historii. Ogród zajmuje powierzchnię ponad 40.000 metrów kwadratowych. Znajdziemy tam bujną egzotyczną roślinność, fontanny, ogród japoński oraz niewielką kolekcję ornitologiczną. 

Ogród botaniczny Molino de Inca w Torremolinos znajduje się na Camino de los Pinares. Otwarty jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 10:30 do 14:00 oraz od 16:00 do 19:00. Bilet wstępu kosztuje 3 euro, dzieci do 12 lat wchodzą bezpłatnie. Przed ogrodem na niewielkim parkingu bez problemu zaparkujemy auto bezpłatnie.

Parque de La Batería, zielone płuca Torremolinos.

Park miejski Parque de La Batería ma 74.000 metry kwadratowe powierzchni, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie. To największy zielony teren Torremolinos, na którym znajdziemy strefę aktywności jak: plac zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, sektory do ćwiczeń, strefę rekreacji: jezioro, fontanny, oranżerie, miejsca na piknik oraz obiekty historyczne: wieża obronna, bunkry i dzieła artyleryjskie z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Na terenie znajduje się także bezpłatny parking ze 150 miejscami, toalety, automaty z żywnością i napojami oraz karuzela w stylu weneckim.

Nazwa Parque de La Batería pochodzi od jej największej atrakcji, wieży obronnej, La Batería, pochodzącej z okresu mauretańskiego. Wieża wraz z bunkrami i podziemnymi tunelami stanowiła fortyfikację obronną wybrzeża La Carihuela przed piratami. W latach 50-tych wojsko przekazało teren urzędowi miejskiemu, a ten otworzył go w 2007 roku jako publiczny teren. Wieża ma 15 metrów wysokości i rozpościera się z niej piękny widok na morze od południa i góry od północy. Spacer po Parque de La Batería warto urozmaicić o aktywność wodną. W parku jest sztuczne jezioro o powierzchni około 9000 metrów kwadratowych oferujące wynajem łodzi dla maksymalnie 6 osób za odpłatnością 2 euro za godzinę.

Parque de La Batería znajduje się na Avenida del Carmelo. Otwarty jest przez cały rok, codziennie od 9:00 do 23:00. Wstęp jest bezpłatny. 

Park krokodyli z największym krokodylem w Europie.

Crocodile Park to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji w Torremolinos i na Costa del Sol. Na niewielkim obszarze znajdziemy około 200 okazów krokodyli, w tym najstarszy krokodyl Nilowy w Europie o imieniu Paco. Wycieczka do Parku Krokodyli to połączenie nauki i zabawy. W sali autodydaktycznej dowiemy się więcej na temat tych gadów, których istnieje aż 22 gatunków: 14 krokodyli, 1 gawiala, 2 aligatorów i 5 kajmanów. Jak je rozróżnić, czym się żywią, jak się rozmnażają oraz czy są ciepłolubne czy zimnolubne, na te pytania znajdziemy tu odpowiedź. Najciekawszym elementem pobytu w Parku Krokodyli są pokazy połączone z karmieniem gadów, odbywają się trzy razy dziennie. Za dodatkową opłatą 7 euro możemy zrobić sobie zdjęcie z małym krokodylem, którego dostaniemy do potrzymania. Oprócz krokodyli na terenie parku znajdziemy żółwie z Florydy a w akwariach żółwie z Grecji, kameleony z Jemenu i jaszczurki brodate.

O tych największych żyjących na ziemi gadach warto wiedzieć, że największym krokodylem jest krokodyl Nilowy, ważący średnio 900 kilogramów i osiągający długość 6 metrów. Żyją również najdłużej, około 60 lat, choć niekiedy osiągają wiek 100 lat. Uważane za najbardziej agresywne i odpowiadają za większą część ataków na człowieka. 

Krokodyle występują w Azji południowej, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce. Zamieszkują środowisko rzeczne i tropikalne. Są mięsożerne, ich główny pokarm to ptactwo, ryby, króliki oraz zwierzęta kopytne. Są zwierzętami pod ochroną. Ciekawostką jest, iż gady te nie mają układu moczowego a najbardziej wyostrzonym zmysłem jest wzrok, mają trzy powieki.

Park Krokodyli w Torremolinos znajduje się na Calle Cuba, 14. Otwarty jest przez cały rok, codziennie od 11:00 do 17:00, w lipcu i sierpniu od 11:00 do 18:00. Pokazy trwają 30 minut i rozpoczynają się o 12:30, 14:30 i 16:30. Wstęp jest płatny, bilety warto kupić online. Wstęp dla dorosłych kosztuje 16 euro (online 12 euro), emeryci i dzieci w wieku 5-10 lat 12 euro, dzieci w wieku 3-4 lat płacą 10 euro. 

Do Crocodile Park najłatwiej dojedziemy autem. Parking żwirowy jest bezpłatny. Wycieczkę do parku warto połączyć z wizytą w parku wodnym Aqualand czy ogrodzie botanicznym Molino de Inca.

Aqualand, największy park wodny na Costa del Sol.

Aqualand w Torremolinos to największy park wodny na wybrzeżu Costa del Sol, także z największą ilością atrakcji wodnych. W parku znajdziemy wszystko czego może potrzebować rodzina na całodniowy pobyt. Są tu restauracje, sklepy z pamiątkami, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone, rekreacyjne strefy z hamakami, czy 18-dołkowe pole do mini golfa. W części rekreacyjnej i relaksu są wodospady i egzotyczna roślinność. Wśród wodnych atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na wiek czy poziom strachu. Część rozrywkowa to baseny oraz liczne zjeżdzalnie: twister, boomerang, kamikaze, anaconda, crazy race, crazy cones, speed racer, super slalom i wiele innych. 

Park wodny Aqualand znajduje się na Cuba, 10. Otwarty jest codziennie w godzinach od 11:00 do 18:00 w miesiącach maj, czerwiec i wrzesień oraz od 11:00 do 19:00 w lipcu i sierpniu. Bilety warto zakupić online gdyż są tańsze. Wstęp dla osoby dorosłej to koszt 30 euro (26 euro online), dla dzieci w wieku 3-4 lata 12 euro (8 euro online) oraz dzieci w wieku 5-10 lat 22 euro (18 euro online), pakiet rodzinny kosztuje 84 euro.

Do Aqualandu najłatwiej dojedziemy autem. Duży parking przed atrakcją jest bezpłatny. Wycieczkę do parku wodnego można połączyć z wizytą w Parku Krokodyli czy ogrodzie botanicznym Molino de Inca.

Casa de los Navajas, pałac w sercu Bajondillo.

Casa de los Navajas to przykład prywatnej zabudowy w stylu neomudejar na Costa del Sol z lat 20-tych i 30-tych, czyli początku boomu turystycznego. Pałac zbudowała w 1926 roku zamożna rodzina Luque-Navajas zajmująca się uprawą trzciny cukrowej u ujścia rzeki Guadalhorce, terenie na którym znajduje się obecnie międzynarodowe lotnisko Malaga. Aktualnie posiadłością zarządza urząd miasta Torremolinos i odbywają się w niej wystawy, koncerty, także śluby. Znajduje się w prestiżowej części Torremolinos, tuż przy plaży Del Bajondillo i promenadzie Paseo Maritimo. Pałac ma ciekawą architekturę, inspirowaną na Alhambrze w Granadzie. Ma dwa piętra i dwie okrągłe wieże z których rozpościera się piękny widok na morze.

Casa de los Navajas położona jest na Calle Antonio Navajas Ruiz. Wstęp jest bezpłatny. Otwarta jest przez cały rok codziennie od 11:00 do 14:00 i od 18:00 do 20:00. 

Hotel gwiazd Pez Espada, symbol masowej turystyki na Costa del Sol.

Hotel Pez Espada w Torremolinos to pierwszy pięciogwiazdkowy obiekt turystyczny na całym wybrzeżu Costa del Sol. Huczne otwarcie odbyło się 31 maja 1959 roku i od tamtego czasu hotel gościł elity ze świata polityki, biznesu oraz gwiazdy Hollywood. Byli tu między innymi: książę Monaco Rainier z żoną Grace Kelly, król Belgii Albert II, cesarzowa Soraya z Persji, książęta Windsoru, Rita Hayworth, Frank Sinatra, Rock Hudson, Sophia Loren, Anthony Quinn, Claudia Cardinale, Brigitte Bardot, baronowie z rodu Rotschild. Wśród wydarzeń o randze międzynarodowej Hotel Pez Espada zasłynął z pokazu mody projektantki haute couture Niny Ricci w 1966 roku, podczas którego wystąpiły gwiazdy estrady, między innymi Julio Iglesias. 

Hotel Pez Espada w Torremolinos jest uznawany za symbol boomu turystycznego na Costa del Sol. W jego projekt zaangażowani byli najlepsi w tamtych czasach krajowi architekci: Manuel Muñoz Monasterio i Juan Jáuregui Briales, natomiast wnętrza to dzieło francuskiego dekoratora Jeana Pierra Françoise. Charakterystycznym elementem budynku jest półcylindryczna podstawa wewnątrz której znajduje się klatka schodowa. 

Jeśli ktoś szuka wygody i wysokiego standardu oraz chce poczuć się jak książę i księżna Monako to z pewnością hotel Pez Espada spełni te oczekiwania. 

Hotel Pez Espada leży przy promenadzie La Carihuela w zabytkowej części miasta, na Calle Salvador Allende, 11. 

Paseo Maritimo i La Carihuela, tętniąca życiem promenada Torremolinos.

Torremolinos ma prawie 7 kilometrów wybrzeża i ciągnącego się wzdłuż bulwaru Paseo Maritimo i La Carihuela. Gmina na wschodzie graniczy z polami golfowymi Malaga Parador Golf a na zachodzie z gminą Benalmadena. Promenadę i miasto dzieli na dwie części El Morro, charakterystyczny i widoczny z każdej części wybrzeża Torremolinos pomnik przyrody, półka skalna. Budowa promenady rozpoczęła się w 1966 roku, wymuszona rozkwitem turystyki i bazy hotelowej na terenach dawnych sadów. 

Na Paseo Maritimo i La Carihuela znajdziemy ogrom sklepów, restauracji czy barów plażowych chiringuitos, które w ciągu dnia serwują śniadania, tapas i obiady a wieczorami zamieniają się często w dyskoteki i bary nocne. Z promenady chętnie korzystają osoby uprawiające sport. Wzdłuż bulwaru ciągnie się ścieżka rowerowa, rozlokowane są tu też mini siłownie. W zacienionych palmami miejscach mieszkańcy chętnie uprawiają jogę i gimnastykę. 

Do Paseo Maritimo bez problemu dojedziemy autem i łatwiej jest znaleźć miejsce parkingowe niż w przypadku La Carihueli. 

Plaże kurortu turystycznego Torremolinos.

Na długości prawie 7 kilometrów wybrzeża Torremolinos leży 5 plaż. Są to od wschodu i Malagi: Playa de los Alamos, Playa de Playamar, Playa del Bajondillo, Playa de La Carihuela Playa del Saltillo

Playa Los Alamos jest naturalną granicą między gminą Torremolinos a Malagą. Leży niedaleko lotniska więc widok przelatujących samolotów jest na porządku dziennym. Plaża nie mająca statusu typowo miejskiej ma 1569 metrów długości i 60 metrów szerokości. Charakteryzuje się drobnym i złotego koloru piaskiem. Oferuje wszelkie niezbędne udogodnienia: prysznice, toalety, leżaki, parasole, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, sklepy, restauracje, bary, kioski z napojami i akcesoriami plażowymi, place zabaw dla dzieci, wynajem sprzętu sportowego, także strefy rekreacyjne na piknik oraz boiska do siatkówki plażowej. Znana jest wśród kitesurferów ze względu na korzystne wiatry. Plaża może być najbardziej atrakcyjną dla osób ceniących spokój. Nie ma tu tłumów turystów gdyż wzdłuż plaży Los Alamos rozlokowanych jest najmniej apartamentowców i hoteli. Największe z nich to: hotel Smy Costa del Sol, hotel Puente Real oraz hotel Riu Costa del Sol. 

Wzdłuż Paseo Maritimo i Playa de los Alamos znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe oraz większe żwirowe parkingi również bezpłatne. Z i do Malagi najłatwiej dojechać kolejką podmiejską Renfe, w pobliżu są dwie stacje: Los Alamos i La Colina.

Playa de Playamar to typowa miejska plaża. Ma niecałe 1000 metrów długości i od 40 do 50 metrów szerokości. Podobnie jak poprzednia plaża, Los Alamos charakteryzuje się jasnym i drobnym piaskiem. Jest idealna tak na rodzinny jak i aktywny wypoczynek. O bezpieczeństwo plażowiczów dbają ratownicy. Przy plaży Playamar, na wysokości hotelu Los Jazmines znajdziemy punkt Informacji Turystycznej, warto do niego wejść po bezpłatną mapę miasta czy ulotki reklamowe z kuponami rabatowymi na największe atrakcje regionu Andaluzja. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla miejskiej plaży jakimi są toalety, prysznice, leżaki i parasole, znajdziemy tu liczne restauracje i bary oferujące tapas i drinki. Sklepy, butiki, kioski oferujące pamiątki i produkty nagłej potrzeby jak ręczniki czy olejki do opalania spotkać można na każdym kroku. Plaża oferuje miejsca zacienione, pod palmami, idealne dla osób starszych czy najmłodszych. W kilku miejscach wynajmiemy sprzęt wodny a dzieci mogą skorzystać z licznych atrakcji jak place zabaw, mini wesołe miasteczko czy dmuchany wodny plac zabaw. Wzdłuż Paseo Maritimo i Playa de Playamar znajdują się liczne hotele a wśród nich najczęściej wybierane przez polskich turystów: hotel Parasol Garden, hotel Sol Principe, czy kompleks hoteli Sol Don Pedro, Sol Don Pablo i Sol Don Marco.

Parkowanie auta tuż przy plaży nie jest tak łatwe jak przy plaży Los Alamos. Dużo łatwiej znaleźć miejsce parkingowe bezpłatne na ulicy równoległej do Paseo Maritimo, Calle del Sanatorio czy Avenida Marife de Triana.

Playa del Bajondillo to zaraz po Playa de la Carihuela najpopularniejsza plaża wśród mieszkańców miasteczka Torremolinos z racji bliskiej odległości do centrum. Spacer deptakiem Calle San Miguel kończy się od strony południowej właśnie na playa del Bajondillo. Plaża ma około 1100 metrów długości i 40 metrów szerokości. Jest typową miejską plażą charakteryzującą się jasnym i drobnym piaskiem podobnie jak dwie poprzednie. Jak na plażę miejską przystało znajduje się na niej wszystko co niezbędne dla plażowiczów: prysznice, leżaki, toalety, punkty ratownictwa, kioski, bary, restauracje. Plaża doskonała jest do aktywności sportowych jak siatkówka plażowa, wzdłuż bulwaru ciągnie się ścieżka rowerowa. Na plaży znajdziemy strefy zacienione pod palmami gdzie częstym widokiem są grupy uprawiające jogę czy aerobik. Wzdłuż Playa del Bajondillo znajdują się ogromne kompleksy hotelowe jak Sol Don Pedro, Sol Don Pablo i Sol Don Marco oraz hotel Melia Costa del Sol. W okolicy są najciekawsze miejsca turystyczne jak Pałac Casa de las Navajas, wieża Torre de Pimentel. W ramach rozrywki znajdziemy tu mini golf i wiele placów zabaw dla dzieci. 

Znalezienie miejsca parkingowego tuż przy plaży Del Bajondillo nie będzie proste. Najłatwiej będzie zaparkować auto na jednym z dużych podziemnych publicznych parkingów.

Playa de La Carihuela to najpopularniejsza miejska plaża w Torremolinos sąsiadująca bezpośrednio z najstarszą częścią miasteczka o tej samej nazwie, La Carihuela. Przed wielkim boomem turystycznym w latach 50-tych i 60-tych była tu dzielnica rybacka, teraz plaża uważana jest za najlepszą miejską plażę w prowincji Malaga. Plaża ma około 2100 metrów długości i 40 metrów szerokości. Charakterystycznym punktem oddzielającym plażę Carihuela z Bajondillo jest skalna półka El Morro. Plaża słynie ze znajdującego się w okolicy pierwszego pięciogwiazdkowego hotelu Costa del Sol, Pez Espada oraz najlepszych restauracji i barów rybnych. Czysta woda, jasny piasek, sława, doskonałe zaplecze gastronomiczne co roku przyciąga rzesze turystów ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, także Polski. Plaża la Carihuela jak żadna inna w Torremolinos wraz z przylegającym do niej odcinkiem promenady, żyje cały rok. Równie doskonale wyposażona jak na typową plażę miejską w prysznice, toalety, parasole i leżaki, ma ochronę ratownika. Wiele tu sklepów z pamiątkami i tak zwanymi alimentacion, czyli sklepami z zaopatrzeniem z Chin. W okolicy hotelu Tropicana znajdziemy punkt informacji turystycznej. Schronienie przed słońcem dadzą zielone strefy z palmami i trawą. Na plaży znajdziemy wiele punktów oferujących wynajem sprzętu sportowego jak skutery czy rowery wodne. Na wysokości plaży Carihuela znajduje się największa baza hotelowa Torremolinos a wśród nich wspomniany wcześniej słynny hotel gwiazd Pez Espada, czy goszczący wielu Polaków hotel Palia Las Palomas.

Zaparkowanie auta w pobliżu plaży jest skomplikowane ze względu na znikomą ilość miejsc. Warto skorzystać ze strzeżonych i płatnych parkingów hotelowych lub parkingów publicznych jak ten na Plaza del Remo.

Playa del Saltillo to najbardziej na zachód wysunięta miejska plaża w Torremolinos. Sąsiaduje z portem Puerto Marina w Benalmadenie, którego wały osłaniają plażę przed wiatrem i falami dzięki czemu jest najspokojniejszą w mieście. Dzięki bliskości portu plaża del Saltillo ma dostęp do licznych restauracji, barów i sklepów oraz atrakcji turystycznych jak rejs statkiem. Jest idealna do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych jak surfing czy żeglowanie. Plaża ma około 1000 metrów długości i 40 metrów szerokości, idealnie przygotowana do przyjęcia turystów. Jak pozostałe plaże ma jasny i drobny piasek, zacienione miejsca do relaksu oraz deptak dostępny dla roweżystów, kolaży czy biegaczy. W okolicy znajduje się zaledwie kilka hoteli w tym należący do sieciówek hotel Melia Sol House i hotel Riu Nautilus.

Parkowanie auta tuż przy plaży nie będzie proste. Warto być przygotowanym na płatne parkowanie na publicznych parkingach lub płatnych miejscach na przykład w okolicach portu w Benalmadenie.

 

Do Torremolinos najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest zaledwie 5 kilometrów na wschód od lotniska w Maladze.

Zwiedzanie Torremolinos można połączyć z odwiedzeniem atrakcji w sąsiadującej Benalmadenie oraz Fuengiroli.

Więcej o Torremolinos, pierwszym kurorcie Costa del Sol i jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Andaluzji, można przeczytać na stronie poświęconej miejscowości w języku polskim tutaj.