Teatr Rzymski w Maladze

Teatr Rzymski w Maladze, najlepiej zachowany symbol starożytnej Malaki.

Teatr Rzymski w Maladze jest głównym i najlepiej zachowanym starożytnym śladem w mieście.
Klęska Kartaginy w obrębie morza Śródziemnego z Imperium Rzymskim w wojnach punickich rozpoczęła rzymską historię Malaki.
Wybudowany w I wieku p.n.e. Teatro Romano, według projektu rzymskiego architekta Marcusa Vitruviusa Pollio, odzwierciedla skomplikowaną i pełną niespodzianek historię Malagi. Do pierwszej połowy II wieku n.e. teatr ucieleśniany był z miejscem ideologicznej ekspresji płynącej z Rzymu. Następuje intensywna monumentalizacja życia publicznego mająca odzwierciedlenie w licznych i posągowych budynkach administracji. Pod koniec III wieku n.e. cały teren teatru służył do przetwórstwa solonych ryb. Przemysł aktywny był do V wieku n.e. i z tamtego czasu zachowanych jest szereg basenów solankowych. Dwa wieki później Teatr Rzymski i jego baseny wykorzystano jako miejsce pochówku, zamieniając go w nekropolię. Witalności komercyjnej Malaga nabrała podczas okupacji bizantyjskiej a trend utrzymywał się do VII wieku. Wraz z przybyciem na Półwysep Iberyjski Maurów teatr przynależał do zabudowań obronnych i nowo powstałego meczetu. Miasto rozwijało się w kierunku szczytu Gibralfaro, na którym aktualnie znajduje się Alcazaba. Teatr Rzymski został odkryty w 1951 roku podczas prac miejskich zagospodarowania przestrzeni i krajobrazu. Pierwszym zidentyfikowanym elementem były Aditus Maximus, jedne z drzwi teatru.

Teatry rzymskie jakich wiele na terenie byłego Imperium Rzymskiego spełniały bardziej rolę polityczną niż rozrywkową. Uważane były za główny nośnik politycznej propagandy i środek kontroli społeczno-politycznej.

 

Konstrukcja Teatro Romano de Malaga to jaskinia i półkolista arena bogato zdobiona marmurowymi oszlifowanymi płytami. Zgodnie z kanonem architektonicznym budowa teatrów w Hiszpanii odzwierciedlała surowy porządek, który ukształtował strukturę społeczną. Górne miejsca zajmowali sędziowie, księża i prestiżowi goście, dolne sektory przeznaczone były kolejno dla rycerzy, nauczycieli, asyście kobiet i niewolników.

Teatr Rzymski w Maladze nie należy do największych, mierzy 31 metrów długości i 16 metrów wysokości. Obok znajduje się Centrum Interpretacji otwarte w 2010 roku, budynek ze stali, drewna i szkła w którym audiowizualizacje służą wprowadzeniu w piękny i harmonijny świat rzymski.

 

Na zwiedzanie Teatru Rzymskiego w Maladze powinniśmy zarezerwować sobie do 1 godziny czasu. Wejście jest przez Centrum Interpretacyjne i jest bezpłatne. Warto wrócić tu wieczorową porą gdy ruiny Teatru wraz z murami Alcazaby są podświetlone i dają efekt romantyczności.

Zwiedzanie Teatro Romano warto połączyć ze zwiedzaniem twierdzy Alcazaba i zamku Gibralfaro oraz wejść do pobliskiej Katedry.

Jeśli na zwiedzanie atrakcji Malagi przyjechaliśmy autem i chcemy zaparkować jak najbliżej ruin Teatru Rzymskiego to najlepszym rozwiązaniem będzie płatny parking podziemny.

Teatr Rzymski w Maladze