Muzea w Maladze

Malaga, europejska stolica muzeów.

Malaga, stolica hiszpańskiego wybrzeża Costa del Sol nazywana Ciudad Genial, czyli genialnym miastem może poszczycić się największą ilością muzeów. W historycznym centrum miasta jest ich aż 40, stąd powstał nowy kulturalny szlak zwiedzania Malagi. Muzea w Maladze dotyczą różnej tematyki, związanej z regionem Andaluzja, kultywowaniem i rozpowszechnianiem miejscowej sztuki i zwyczajów. Wśród tradycyjnych muzeów archeologicznych, z malarstwem i rzeźbą, w mieście znajdziemy wiele tematycznych i unikatowych przestrzeni. Do najciekawszych należą opowiadające o hiszpańskiej tradycji walk byków, obyczajach Wielkanocy, sztuce flamenco, historii przemysłu stoczniowego czy winnego.

Największe dziedzictwo kulturowe Malagi znajduje się w Museo de Malaga będące jednocześnie Muzeum Sztuk Pięknych i Prowincjonalnym Muzeum Archeologicznym. Jest najlepszym miejscem dla wszystkich, którzy chcą zgłębić wiedzę o Andaluzji i jej dziedzictwie. Muzeum posiada największą kolekcję XIX-wiecznego hiszpańskiego malarstwa. Znajduje się w zabytkowym Palacio de la Aduana zbudowanym dla celów portu i handlu z pięknym dziedzińcem i tarasem widokowym na Alcazabę i Gibralfaro. Najczęściej odwiedzanym przez turystów muzeum w Maladze jest Museo Picasso, znajdujący się w architektonicznej perełce, Palacio de Buenavista z XVI wieku. Muzeum mieszczące się w rodzinnym mieście największego hiszpańskiego artysty, zawiera kolekcję z ośmiu dekad jego twórczości. Muzeum w Maladze było spełnieniem marzenia Picassa o wystawie jego prac w miejscu, gdzie wszystko się rozpoczęło. Spacerując po porcie warto wstąpić do Centrum Pompidou, które jest pierwszym oddziałem Centre Pompidou poza Francją. Charakterystyczna budowla zwana El Cubo zawiera kolekcję sztuki nowoczesnej XX i XXI wieku malarstwa, rzeźby, filmu, rysunku, fotografii oraz projektowania.

 

Do najpopularniejszych muzeów w Maladze zaliczają się: Muzeum Carmen Thyssen Malaga, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Ruso oraz Muzeum Motoryzacji i Mody mieszczące się w budynku starej fabryki tytoniu w Maladze z kolekcją około stu historycznych modeli samochodów i ponad trzystoma modelami ubrań i akcesoriów podróżniczych od znanych projektantów od lat 20-tych. Dla piękna malarstwa portretowego XX wieku warto odwiedzić Museo Revello de Torro, którego mury były domem i warsztatem największego hiszpańskiego rzeźbiarza baroku, Pedro de Mena. O hiszpańskim rzemiośle traktują Museo del Vidrio y Cristal z eksponatami sięgającymi starożytności, Museo del Vino, w którym znajdują się historyczne przedmioty dotyczące przetwórstwa winorośli docenionej przez carycę Katarzynę II, Museo de Arte Flamenco z największą w Hiszpanii kolekcją płyt z muzyką flamenco.

Muzea w Maladze, przewodnik po najciekawszych muzeach.

Andaluzja zwiedzanie

MUSEO DE MALAGA, najważniejsza instytucja muzealna w prowincji Malaga będąca jednocześnie Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologicznym. Jest największym muzeum w Andaluzji i 5 w Hiszpanii.

Andaluzja zwiedzanie

CENTRE POMPIDOU, muzeum otwarte w 2015 roku to podróż przez historię sztuki nowoczesnej XX i XXI wieku i nurtu utopia wzbogacone multimedialnymi projektami mocno oddziałującymi na wyobraźnię.

malaga muzeum

MUSEO REVELLO DE TORO, galeria sztuki w kamienicy z toskańskimi akcentami architektonicznymi mieszcząca ponad 100 prac olejnych, szkiców i rysunków znanego portrecisty z Malagi.

malaga co zobaczyć

MUZEUM PICASSA W MALADZE, spełnione marzenie największego hiszpańskiego artysty XX wieku o zbiorze jego prac w mieście jego urodzin. Znajdują się tu obrazy, grafika, rzeźba i ceramika Pabla Ruiz Picassa.

malaga co zobaczyć

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ CAC MALAGA, otwarte w 2003 roku z bezpłatnym wstępem zawiera kolekcję stałą i tymczasową hiszpańskiej sztuki XX i XXI wieku. Znajduje się w sercu dzielnicy sztuki, Soho.

malaga co zobaczyć

MUSEO DE ARTE FLAMENCO, pokazuje kulturę i historię flamenco, które bardziej niż w Maladze widoczne są w stolicy Andaluzji, Sewilli. To zbiór wielu eksponatów, m.in. gitar, kostiumów i płyt.