Szlak murali w Esteponie

Ruta de murales, tematyczne zwiedzanie Estepony.

Estepona to nie tylko kurort wakacyjny Costa del Sol i też nie tylko typowo andaluzyjskie białe miasteczko z rzymskimi i arabskimi korzeniami. Estepona to prawdziwy skansen. Aby wyróżnić się na tle innych miasteczek hiszpańskiego południowego wybrzeża, Estepona stworzyła tematyczne szlaki zwiedzania stając się prawdziwą hiszpańską muzealną perłą. Ruta de murales w Esteponie to artystyczny szlak malowideł ściennych zainaugurowany we wrześniu 2012 roku, liczący aktualnie 45 murali. W 2017 roku z inicjatywy miasta, w Esteponie odbył się pierwszy Międzynarodowy konkurs murali, czyli dekoracyjnego malarstwa ściennego nazywanego też street art. 

Szlak murali w Esteponie to rozsiane po mieście i jego dzielnicach kilkadziesiąt malowideł ściennych o różnej tematyce i różnej formie. Szlak murali wraz z szlakiem poezji i szlakiem rzeźbiarstwa należą do popularyzowanego nurtu zwiedzania tematycznego.
Najbardziej realistyczny i świetnie wkomponowany z otoczenie mural to Reflejos de Jardin. Malowidło obrazuje typowe ogrody regionu, pełne egzotycznych palm. Mural Dia de pesca jest największym ściennym malowidłem w Hiszpanii. Wykonany z rozmachem, bo zajmujący aż 6 fasad bloków i około 1000 metrów kwadratowych powierzchni, jest dziełem José Fernández Ríos. Nazywany klejnotem w koronie całej trasy z uwagi na rozmiar, ale i użytą technikę trompe l’oeil, czyli różnych perspektyw i odtworzenia sekwencji. Przedstawia rybaka rzucającego wędkę i łapiącego rybę.

 

Murale odnoszące się do historii miasta i życia jej mieszkańców to między innymi: Sin memoria no hay historiamural przypominający o przeszłości rybackiej Estepony, czy 6 segundos de ascuridad z latarnią morską Punta Doncella znajdującą się w miejskim porcie, oświetlającą wzburzone morze z sekwencją co sześć sekund. Mural La huerta de Irene to hołd lokalnej malarki dla historii rolnictwa Estepony

Mural Hola to dzieło młodzieży, które wygrało I Międzynarodowy Konkurs Murali. Wyjątkowy, bo pierwszy mural braille’a w Hiszpanii, Agua to praca łącząca czytanie dotykowe z piktogramami. Przedstawia krople wody i kilka delfinów, czyli symbole wody i nadmorskiego położenia Estepony

 

Jednym z najczęściej fotografowanych murali jest Regando el jardin autorstwa José Fernández Ríos, autora kilku innych prac. To jedno z najbardziej uderzających malowideł ściennych na całej trasie ze względu na jego oryginalność, wielkość i realizm. Przedstawia dziewczynkę podlewającą ogród.  

Na ścianach budownictwa mieszkalnego Estepony znalazły odbicie także współczesne problemy egzystencjalne. O równości płci i spełnianiu marzeń mimo nierówności społecznej i ekonomicznej mówi jedna z fototapet autorstwa Francisco Alarcon, Sueños de libertad.

 

Pomysł stworzenia szlaku murali w Esteponie pojawił się w 2012 roku, przy dofinansowaniu hiszpańskiego banku La Caixa i po roku liczył już 10 projektów. Wśród pierwszych prac są niezwykle realistyczny La casa de la buena genteEstepona Siglo XXI z wyartykułowanymi symbolami miasta i Tiempos de claridad, mural będący hołdem dla naturalnej scenerii Estepony stworzony w dwóch perspektywach. Od tego czasu liczba prac artystów street artu stale rośnie, a sztuka uliczna na dobre zagościła w różnych zakątkach Estepony.

Cały szlak murali wraz z mapą nazywany Ruta de murales w Esteponie można pobrać tutaj.