Alcazaba i Gibralfaro w Maladze

Twierdza Alcazaba i zamek Gibralfaro, arabska pałacowo-obronna fortyfikacja Malagi.

Alcazaba de Malaga to bardziej ufortyfikowany pałac niż twierdza, położona na zboczu góry Gibralfaro, której nazwa w języku arabskim oznacza górę z latarnią morską. Wygląd dzisiejszej Alcazaby wraz z zamkiem Gibralfaro jest wynikiem długiego procesu historycznego. Walory 130 metrowego wzgórza dostrzegli już Fenicjanie, potem Maurowie lokując na nim ufortyfikowany punkt obserwacyjny. 

Zamek Gibralfaro zbudowany został w latach 756-780 z rozkazu emira Kordoby Abd-al-Rahmana I na fundamentach fortyfikacji fenicko-punickiej w celach obronnych portu Malaka przed atakami piratów. Był to okres umocnienia władzy na półwyspie Iberyjskim przez Maurów odpowiedzialnych za rozkwit Malagi jako portu oraz ośrodka budowy okrętów. Duża część zabudowań zamku Gibralfaro pochodzi z czasów Yusufa I z dynastii Nasrydów, podczas panowania którego zbudowano wiele elementów Alhambry w Granadzie. Stąd też wzięło się powiedzenie o Alcazabie, że jest małą repliką Alhambry. 

Alcazabę natomiast wzniesiono w latach 1057-1063, na wniosek emira taify Granady, Badisa ben Habúsa. Za achitekturę ogrodów i elementy wody odpowiedzialni byli później Nasrydzi. Alcazaba w Maladze była za jedną z najtrudniejszych do zdobycia arabskich twierdzy w Hiszpanii. Po kilku miesiącach oblężenia, 19 sierpnia 1487 roku katolicki monarcha Ferdynand zdobywa Malagę, a na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Kastylii. Odtąd Malaga przestaje być muzułmańska. Schyłek okresu świetności Alcazaby związany był z takimi wydarzeniami jak trzęsienie ziemi w 1680 roku, czy zbombardowanie Malagi podczas wojny dziewięcioletniej. Rewitalizacja Alcazaby rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku i aktualnie jest uważana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii.

Alcazaba de Malaga, mała replika pałacu Alhambra.

Obecny obszar 15000 metrów kwadratowych na którym znajduje się twierdza Alcazaba to niespełna połowa wielkości, jaką posiadała w czasach świetności. Za aktualny wygląd i projekt odbudowy Alcazaby odpowiedzialny jest Juan Temboury Álvarez, urodzony w Maladze naukowiec, badacz i polityk, współpomysłodawca muzeum Picassa. Jego popiersie stoi tuż przed wejściem do twierdzy przypominając komu zawdzięcza odnowione, niespełna 1000-letnie oblicze.

Wejście do Alcazaby jest od strony Plaza de la Aduana, czyli placu z budynkiem Miejskiego Urzędu Celnego. Mury kryją dziedzińce, ogrody, patia, lochy i Muzeum Archeologiczne z makietą miasta oraz ceramiką. Zaraz po wejściu do Alcazaby widać pozostałości wszystkich kultur mających wpływ na jej ostateczny wygląd. Po kolei mijać będziemy:

Puerta de las Columnas z przeniesionymi z Teatru Rzymskiego elementami kolumn: trzonami i głowicami
Torre del Cristo, której nazwa pochodzi od XIX-wiecznej kaplicy z ołtarzem Chrystusa
Torre del Homenaje, wieża hołdu, najwyższy punkt Alcazaby
El Silo, jedna z kilku dziur o głębokości około 5 metrów wykopanej w skale służące do przechowywania ziarna w trakcie ewentualnego oblężenia Alcazaby
Plaza de Armas, niegdyś dziedziniec na którym składowano broń, stąd jego nazwa, dziś ogród z widokiem na zatokę, ratusz i port
Stare lochy znajdujące się między podwójnymi murami Alcazaby, ucieczka z nich była niemożliwa ze względu na kształt odwróconego lejka
Puerta de los Cuartos de Granada i wejście przez Torre de la Vela na teren pałacu zamieszkiwanego przez króla i rodzinę
Neoklasyczna wanna z białego marmuru przypominająca o łaźniach rzymskich ale w mniejszej skali
Ogrody Alcazaby, które są przedpokojem dla pałacowych zabudowań i w których widać jak ważną rolę odgrywała woda
Patio de los Surtidores czyli dziedziniec i Torre de Maldonado, południowa wieża z widokiem na port
Palacio Nazarí z dwoma patiami: Patio de los Naranjos i Patio de la Alberca, czyli dziedziniec z drzewkami pomarańczowymi i kolejny z basenami
Sale pałacowe, w których stworzono Muzeum Archeologiczne głównie z ceramiką pochodzenia rzymskiego i arabskiego odnalezioną w trakcie rekonstrukcji 
Sala de la Armadura Mudéjar z makietą Alcazaby.

Alcazaba w Maladze, informacje praktyczne.

Na zwiedzanie Alcazaby powinniśmy zarezerwować sobie około 3 godzin. Wejście jest płatne, jest możliwość zakupienia biletu łączonego ze wstępem na zamek Gibralfaro. Bilety wstępu nabyć można w kasie na miejscu. Dla osób zwiedzających niskobudżetowo ważną informacją jest możliwość wejścia do Alcazaby bezpłatnie w każdą niedzielę po godzinie 14:00.

Zwiedzanie Alcazaby warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Katedry oraz ruin Teatru Rzymskiego.

Jeśli na zwiedzanie atrakcji Malagi przyjechaliśmy autem i chcemy zaparkować jak najbliżej Alcazaby to najłatwiej będzie skorzystać z płatnego parkingu podziemnego.

Alcazaba w Maladze

  • Calle Alcazabilla 2, Malaga
  • pn-niedz 9:00-20:00 od 1 kwietnia do 31 października i 9:00-18:00 od 1 listopada do 31 marca
  • 3,50 euro-bilet normalny, 0,60 euro-bilet ulgowy, 5,50 euro-bilet łączony (Alcazaba i Gibralfaro)
  • www.malagaturismo.com/es/recursos-turisticos/detalle/alcazaba/6
  • WSTĘP BEZPŁATNY W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO GODZINIE 14:00

Castillo de Gibralfaro, zamek na wzgórzu w Maladze.

Teren zamku Gibralfaro podzielony jest na dwie części. Górna część, nazywana głównym patio z Centro de Interpretacion, w którym znajdziemy między innymi makiety Malagi, wystawę broni i mundurów z XVI wieku oraz z 17-metrową wieżą Torre Mayor, studnię fenicką i łaźnie. Dolna część, to dziedziniec skupiający stare koszary i stajnie. Spacer po Castillo de Gibralfaro odbywa się wzdłuż wewnętrznych murów, zewnętrzne schodzą zygzakiem w dół łącząc się z Alcazabą.

Castillo de Gibralfaro, informacje praktyczne.

Wejście na zamek Gibralfaro zajmuje około 30 minut, dojechać możemy także autobusem miejskim numer 35 lub samochodem. Dostępny jest parking na miejscu.

Zwiedzanie Castillo de Gibralfaro zająć może około 2 godzin. Wejście jest płatne, bilet można kupić w kasie na miejscu. Warto zakupić wstęp łączony ze zwiedzaniem Alcazaby. Podobnie jak do Alcazaby, do Gibralfaro wstęp jest bezpłatny w każde niedzielne popołudnie po godzinie 14:00.

Zwiedzanie Gibralfaro warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Katedry oraz ruin Teatru Rzymskiego.

Gibralfaro w Maladze