Malaga
Malaga, stolica Costa de Sol, okrzyknięta Ciudad Genial, czyli genialnym miastem.
Modernizm Malagi przeplata się z wieloma zabytkami. Będąc w tym mieście, nazywanym Ciudad Genial, czyli Genialne Miasto warto zobaczyć: twierdzę Alcazaba wraz z zamkiem Gibralfaro, Ruiny Teatru Rzymskiego, Katedrę, arenę korridy oraz nowoczesny Port. Malaga to miasto Pabla Picassa i jest tu kilka miejsc jemu poświęconych: Casa Natal to dom, w którym urodził się Picasso, Muzeum Pabla Picassa w którym znajdują się największe dzieła artysty oraz park Jardin de Picasso. Spacer najpiękniejszym handlowym deptakiem czyli Calle Larios czy po egzotycznym Jardin de Malaga będzie świetnym zakończeniem zwiedzania miasta.
Malagę warto odwiedzić w miesiącach, w których odbywają się huczne festiwale, fjesty czy karnawał. Styczeń to obchody Trzech Króli i słynna Cabalgata de los Reyes Magos. Tony słodkości rozdawane są dzieciom. Semana Santa, czyli Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc to najbardziej spektakularne i uduchowione wydarzenie roku. W całym mieście odbywają się liczne procesje, bractwa dźwigają trony w towarzystwie bębnów orkiestry i zapachu kadzideł. Co roku właśnie w tym okresie do Malagi przyjeżdża rdzenny jej mieszkaniec, Antonio Banderas biorący udział zazwyczaj w pierwszej procesji jako gość honorowy i członek jednego z Bractw. Sierpień to miesiąc patronki Malagi. Feria de Malaga rozpoczyna się na początku miesiąca i trwa około dwóch tygodni. Podczas święta miasta mieszkańcy bawią się do rana na ulicy przy muzyce i winie Cartojal. Malaga to miasto filmu, Festival de Cine z czerwonym dywanem i w iście hollywoodzkim stylu odbywa się co roku w maju i przyciąga wielu znamienitych gości z kręgu filmu, polityki i biznesu. Karnawał w Maladze może nie jest tak huczny jak w Kadyksie ale równie widowiskowy. Trwa 2 tygodnie na przełomie lutego i marca. Warto zobaczyć Galę Drag Queen czy Batalla de las Flores czyli bitwę na kwiaty.
Malaga, przewodnik po największych atrakcjach. Co warto zobaczyć.
KATEDRA W MALADZE, symbol miasta i najwyższy budynek w Andaluzji po Giraldzie w Sewilli. Zbudowana w XVI wieku na miejscu starego meczetu, jest klejnotem hiszpańskiego Renesansu.
ALCAZABA W MALADZE, arabska pałacowo-obronna fortyfikacja Malagi wraz z Gibralfaro. Alcazabę wzniesiono w XI wieku za panowania dynastii Nasrydów a Palacio Nazarí jest jej najstarszą częścią.
GIBRALFARO W MALADZE, zamek górujący nad miastem wzniesiony przez dynastię Nasrydów. Wraz z Alcazabą był niemal nie do zdobycia twierdzą. U podnóża znajdują się Miradores de Gibralfaro.
TEATR RZYMSKI W MALADZE, najlepiej zachowany symbol starożytnej Malagi. Pochodzący z I w. p.n.e. Teatro Romano został odkryty 60 lat temu. Symbol rzymskiej polityki był także cmentarzem.
PORT W MALADZE, pierwszy fenicki port w basenie Morza Śródziemnego, będący pomostem w handlu między Hiszpanią i Afryką w czasach arabskich. Ma piękne molo a symbolem jest latarnia La Farola.
SOHO W MALADZE, dzielnica sztuki, której sercem jest Plaza de la Marina z centrum informacji turystycznej. Udekorowana w street art, znajduje się tu Muzeum Sztuki Współczesnej.
CALLE LARIOS W MALADZE, reprezentacyjny deptak znajdujący się w centrum historycznym miasta, będący sercem wszystkich uroczystości jak Wielkanoc z procesjami czy obchodami Bożego Narodzenia.
MERCADO CENTRAL DE ATARAZANAS, miejski targ z imponującą historią, którego nazwa wywodzi się od starożytnych stoczni. Miejsce na obowiązkowym kulinarnym szlaku zwiedzania Malagi i Andaluzji.
PICASSO W MALADZE, urodzony w stolicy Costa del Sol artysta, geniusz i celebryta. Miasto kryje wiele miejsc poświęconych życiu i twórczości Picassa jak Casa Natal, Plaza de la Merced z jego pomnikiem.
Malaga, przewodnik po największych wydarzeniach. Kiedy warto przyjechać.
KARNAWAŁ W MALADZE, największy bal kostiumowy znany i celebrowany na świecie. Dziki i barwny Carnaval kojarzony jest z Rio de Janeiro w Brazylii, jego elegancka wersja pochodzi z Wenecji.
WIELKANOC W MALADZE, najbardziej mistyczne i podniosłe święto w Hiszpanii. Andaluzja słynie z najbardziej widowiskowych obchodów Semana Santa w Europie z udziałem zakapturzonych nazarenos.
BOŻE NARODZENIE W MALADZE, mimo letniej scenerii nie różni się od polskich świąt. Choinka, jarmark, szopka, iluminacje na Calle Larios i loteria Navidad charakteryzują święta w Andaluzji.
Malaga, przewodnik podróżnika po Andaluzji. Co warto wiedzieć.
Do Malagi z Polski dolecimy z lotniska w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zwiedzanie Andaluzji autobusem i pociągiem jest dużo bardziej czasochłonne niż samochodem. Dla wieloosobowych grup lub rodzin najwygodniejszą i najtańszą opcją przemieszczania się między miastami będzie wynajem auta. Poruszanie się samochodem po Andaluzji odbywa się poprzez sieć bezpłatnych autostrad, a przepisy drogowe obowiązujące na terenie Królestwa Hiszpanii warto poznać wcześniej. Dystans między Malagą a Sewillą to 200 kilometrów, do Granady jest 130 kilometrów, Kordoby 160 kilometrów, a Rondy 100. W Maladze, stolicy Costa del Sol nie jest łatwo z parkowaniem, szczególnie bezpłatnym.
Plan zwiedzania Malagi warto przygotować wcześniej, bilety na główne atrakcje zakupić online i z wyprzedzeniem aby uniknąć długich kolejek, szczególnie w sezonie letnim. Na zwiedzanie Malagi warto przeznaczyć dwa dni. Odległość między wszystkimi ważnymi atrakcjami nie jest duża i pozwala na poruszanie się pieszo.