Sewilla

Sewilla, stolica Andaluzji, miasto spuścizny arabskiej, flamenco i gwaru ulicznego.

Sewilla, czwarte pod względem zaludnienia, po Madrycie, Barcelonie i Walencji miasto w Hiszpanii i największe w regionie Andaluzja. Jest też jednym z trzech miast najczęściej odwiedzanych przez turystów. Stare miasto Sewilli wraz z topowymi i wpisanymi na listę światowego dziedzictwa Unesco atrakcjami jest największe w Hiszpanii i trzecie w Europie. Sewilla to wyjątkowe miasto na mapie Europy z największą ilością zabytków. Warto tu zobaczyć: Katedrę i wieżę La Giralda, pałac Real Alcázar, Plaza de España i przylegający Parque de Maria Luiza, wieżę Torre de Oro, arenę korridy La Maestranza, Casa de Pilatos i modernistyczny Metropol Parasol. Z Sewillą, jak z żadnym innym miastem Andaluzji kojarzone jest flamenco, którego pokazy można obejrzeć na Placu Hiszpańskim czy w wielu lokalach w dawnej dzielnicy żydowskiej Barrio de Santa Cruz. Wąskie i klimatyczne uliczki zabytkowego i historycznego miasta oddają pełnię klimatu panującego w mieście pamiętającego czasy Rzymu, panowania Wizygotów, Maurów i Arabów. Sewilli, podobnie jak włoskiej Wenecji czy francuskiemu Paryżowi łatwo przypiąć łatkę romantyzmu. Przejażdżka dorożką po starówce, rejs statkiem po rzece Gwadalkiwir, lampka winka z tapas w knajpce pod drzewkiem pomarańczowym i przy rytmie flamenco, to wszystko sprawia, że łatwo w tym miejscu zakochać się od pierwszej minuty zwiedzania.

Sewillę warto odwiedzić w miesiącach, w których odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, religijne i artystyczne. Semana Santa, czyli obchody Wielkiego Tygodnia są największym świętem chrześcijańskiej Hiszpanii i najbardziej spektakularnym wydarzeniem w całej Andaluzji mający także charakter międzynarodowy. Feria de Abril to festiwal na wzór jarmarku obchodzony wiosną, którego początki sięgają 1846 roku. Velá de Santa Ana to letnia fiesta w dzielnicy Triana, którą charakteryzuje zabawa do białego rana przy muzyce, winie i występach artystycznych. Zwiedzanie Andaluzji zimą, w okresie Bożego Narodzenia, obchodów Trzech Króli oraz Karnawału to połączenie idealnych temperatur oscylujących w granicach 20 stopni oraz doznań o charakterze sakralnym i obyczajowym.

Sewilla, przewodnik po największych atrakcjach. Co warto zobaczyć.

Sewilla zwiedzanie atrakcje

KATEDRA W SEWILLI, największy zabytek Andaluzji. Jest największą na świecie gotycką budowlą i jedną z trzech największych katedr. Wewnątrz znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz złoty ołtarz.

Sewilla co zobaczyć

GIRALDA W SEWILLI, symbol i znak rozpoznawczy miasta. Wieża jest najwyższym budynkiem w Andaluzji, aktualnie pełni funkcję dzwonnicy. Powstała na murach XII wiecznego minaretu.

Sewilla co zobaczyć

REAL ALCAZAR W SEWILLI, jeden z najpiękniejszych pałaców w Hiszpanii w stylu mudejar składający się z komnat i patiów bogato zdobionych oraz ogrodów z fontannami, palmami i drzewami cytrusowymi.

sewilla co zobaczyć

PLAC HISZPAŃSKI W SEWILLI, monumentalna budowla z 1929 roku. Dwie bliźniacze wieże i półkolisty budynek zdobiony ceramicznymi płytkami nawiązują do 48 prowincji Hiszpanii, oddając styl mudejar.

Sewilla co zobaczyć

PARQUE DE MARIA LUISA, to część ogrodów Pałacu San Telmo francuskiego projektu, znajduje się obok Plaza de España. Charakterystyczne konstrukcje to: Rondo Lotosów, Ogród Lwów i Fontanna Żab.

Sewilla co zobaczyć Dom Piłata

CASA DE PILATOS, pałac z XVI wieku łączący dwa style: włoski renesans i hiszpański mudejar. Nazwa Dom Piłata nawiązuje do drogi między Golgotą a domem Poncjusza Piłata z 14 stacjami drogi krzyżowej.

Sewilla co zobaczyć

TORRE DEL ORO W SEWILLI, kolejny symbol Sewilli wzniesiony w XII wielu na brzegu rzeki Gwadalkiwir. Nazwa Złota Wieża przywarła z powodu złota przechowywanego z kolonii zamorskich Hiszpanii.

Sewilla co zobaczyć

PLAZA DE TOROS LA MAESTRANZA W SEWILLI, XVIII wieczna arena walk byków z lożą honorową dla rodziny królewskiej oraz 11 tysiącami miejsc dla widowni uchodzi za jedną z piękniejszych.

sewilla co zobaczyć

METROPOL PARASOL, modernistyczny budynek w centrum historycznym Sewilli. Projekt niemieckiego architekta nazywany Setas de Sevilla o kształcie grzybów kryje w podziemiach Antiquarium.

Sewilla, przewodnik podróżnika po Andaluzji. Co warto wiedzieć.

Do Sewilli z Polski dolecimy z lotniska w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Loty do stolicy Andaluzji nie są w ofercie całorocznej jak w przypadku lotów do Malagi. Z Malagi do Sewilli dotrzemy autobusem, pociągiem lub samochodem. Dla wieloosobowych grup lub rodzin najwygodniejszą i najtańszą opcją zwiedzania Andaluzji i przemieszczania się między miastami będzie wynajem samochodu. Poruszanie się autem po Andaluzji odbywa się poprzez sieć bezpłatnych autostrad. Dystans między Sewillą a Malagą to 200 kilometrów, do Granady jest 250 kilometrów, Kordoby 160 kilometrów, a Kadyksu 120. W Sewilli, stolicy i największym mieście prowincji nie jest łatwo z parkowaniem, szczególnie bezpłatnym.

Wycieczkę do Sewilli warto przygotować wcześniej, bilety na główne atrakcje zakupić online i z wyprzedzeniem aby uniknąć długich kolejek, szczególnie w sezonie letnim. Na zwiedzanie Sewilli warto przeznaczyć dwa, trzy dni. Odległość między wszystkimi ważnymi atrakcjami nie jest duża i pozwala na poruszanie się pieszo.