Caminito del Rey

Caminito del Rey, spacer po jednym z najbardziej stromych wąwozów skalnych w Europie.

Caminito del Rey to szlak zbudowany w skalistym wąwozie Desfiladero de los Gaitanes w Andaluzji na początku XX wieku w celu komunikacji dwóch pobliskich elektrowni wodnych i budowy tamy. Pomysłodawcą było przedsiębiorstwo Sociedad Hidroeléctrica del Chorro, które produkowało energię elektryczną i dostarczało ją do pobliskiej Malagi. Prace budowlane trwały od 1901 do 1905 roku, a ciekawostką jest, że do pracy w tym projekcie wykorzystano więźniów. W 1921 roku ukończono szlak i otwarto elektrownię wodną Conde del Guadalhorce z udziałem gościa honorowego, ówczesnego króla Hiszpanii Alfonsa XIII, który jako pierwszy przeszedł szlak. To na jego cześć szlak otrzymał nazwę Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla a na początku trasy postawiono Sillón del Rey czyli królewski tron z betonu.

Po spełnieniu swojej funkcji szlak został zaniedbany i ostatecznie zamknięty. W latach 90-tych regionalne firmy z branży turystyki aktywnej oferowały wycieczki do Caminito del Rey jako najbardziej niebezpiecznej ścieżki trekkingowej na świecie. Miejsce upodobali sobie również miłośnicy górskich wspinaczek. Do końca lat 90-tych Ścieżka Króla znana była jako najpopularniejszy szlak wspinaczkowy w Hiszpanii, także jeden z niebezpieczniejszych na świecie. Pozostałości betonowej konstrukcji oraz metalowe wsporniki wbite do stromych ścian wąwozu pozostały do dziś i pokazują jak wysoką poprzeczką wąwóz był dla alpinistów. Władze regionu Andaluzji, na którym znajduje się Ścieżka Króla z powodu czterech wypadków śmiertelnych zadecydowały o zamknięciu szlaku na długi okres czasu, a wejście na teren był karany wysokimi grzywnami.

 

Reforma Caminito del Rey została ukończona w marcu 2015 roku po trwającym ponad 10 lat procesie administracyjnym i zbiórce funduszy. Na renowację obiektu wyłożono ponad 7 milionów euro i trwała do marca 2015 roku. Otwarcie zrewitalizowanej i w pełni bezpiecznej Ścieżki Króla nastąpiło w marcu 2015 roku i było najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w dziedzinie turystyki w Hiszpanii.
Modernizacja Caminito del Rey polegała na położeniu całkowicie nowej i niezależnej od starej i betonowej drogi, drewnianej kładki. Drewniane panele mające szerokość półtora metra położone zostały na metalowych wspornikach wbitych w pionowe skały wąwozu i zabezpieczone metalową siatką. Pierwotne betonowe płyty były pół metra węższe. Trasa szlaku uatrakcyjniona została szklanym balkonem i zawieszonym na wysokości około 100 metrów wiszącym mostem.

Przejście Ścieżki Króla zajmuje około 3 godzin i jest to dystans 5 kilometrów. Trasę podzielić można na kilka etapów.
Pierwszy to żwirowa droga przez park krajobrazowy, gdzie z tablic informacyjnych wyczytać możemy wszystko o faunie i florze tego terenu.
Drugi etap to spacer po drewnianej ścieżce zawieszonej na ścianach wąwozu Desfiladero de los Gaitanes na wysokości nawet do 100 metrów a także przejście przez najbardziej widowiskowy punkt, wiszący most Puente Colgante.
Trzeci etap to żwirowa droga prowadząca do stacji kolejowej El Chorro.

 

Bilet do Caminito del Rey to koszt 10 euro plus bilet powrotny na autobus 1,55 euro. 18 euro kosztuje zwiedzanie z przewodnikiem w języku hiszpańskim lub angielskim. Bilet warto wykupić wcześniej poprzez oficjalną stronę organizatora. Oprócz sprzedaży online istnieje pula biletów dostępnych na miejscu.

Z ważnych organizacyjnych informacji warto wiedzieć, że: 
na szlak Caminito del Rey wpuszczane są grupy w odstępie 30 minut od godziny 9:30 do 17:00  
dzieci poniżej 8 roku nie mogą wejść na Ścieżkę Króla
na miejscu każdy otrzymuje kask, który należy nosić na każdym odcinku szlaku  
toalety i automaty z napojami znajdują się tylko przy wejściu i wyjściu ze szlaku
na szlak zalecane jest zabrać butelkę wody i przekąskę, krem do opalania latem i wygodne sportowe buty   
obowiązuje zakaz używania dronów, wysięgników do selfi i parasoli w czasie deszczu
Ścieżka Króla zamknięta jest 24, 25, 31 grudnia oraz 1 stycznia
ze względu na złe warunki pogodowe jak opady deszczu czy silny wiatr, szlak może zostać zamknięty, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić pogodę.   

Planując wycieczkę do największej atrakcji Andaluzji warto być dobrze przygotowanym. Wszelkie niezbędne informacje jak: dojazd, trasa szlaku, bilety, parkingi znaleźć można w przewodniku w języku polskim tutaj.

 

Do Caminito del Rey najłatwiej dotrzeć autem. Dojazd samochodem z Malagi czy miejscowości na Costa del Sol jak Marbella, Benalmadena, Torremolinos czy Almuñécar zajmuje od 40 minut do półtorej godziny.

Szlak rozpoczyna się w Ardales (wejście północne) a kończy w El Chorro (wejście południowe). W Ardales jest parking płatny, koszt to 2 euro na cały pobyt na ścieżce. W El Chorro (przy stacji kolejowej) parking jest bezpłatny.
Dojazd pociągiem z Malagi, Sewilli i innych miast w Andaluzji jest możliwy lecz zajmuje dużo więcej czasu.

Wycieczkę do Caminito del Rey można połączyć ze zwiedzaniem Setenil de las Bodegas, oddalonego o 50 kilometrów lub Rondy, oddalonej o 56 kilometrów.