Marbella

Marbella, miasto gdzie przeplata się luksus i historia Andaluzji.

Marbella to miasto w prowincji Malaga i najbardziej znany kurort turystyczny Costa del Sol na południowym wybrzeżu Hiszpanii. 
Współczesna Marbella to synonim luksusowych wakacji, kilometry pięknych plaż na wzór tych kalifornijskich, dziesiątki pól golfowych, na których najbogatsi tego świata szlifują swoje umiejętności, luksusowa marina z jachtami wartymi nie mniej jak wille celebrytów na słynnej Złotej Alei i luksusowe butiki wszystkich topowych światowych marek. Pomimo nowoczesnych trendów Marbella, miasto mody i luksusowego wypoczynku, pamięta czasy Imperium Rzymskiego i erę muzułmańską. 

Po starożytnym mieście Marbella niewiele zostało, pierwsze ślady cywilizacji pochodzą z paleoitu. Pozostałości rzymskie to łaźnie termalne, Las Bóvedas oraz ruiny rzymskiej wioski Rio Verde z II wieku z doskonale zachowanymi mozaikami oraz starożytną ceramiką. Oprócz Villa Romana de Rio Verde i Termas Romanas do rzymskich śladów cywilizacyjnych na terenie Marbelli zalicza się most. Puente Romano był częścią starego Via Augusta czyli szlaku łączącego Rzym z Kadyksem, pochodzi z I wieku i leży przy plaży i Mila de Oro, Złotej Alei Marbelli. Bazylika Vega del Mar, kościół pochodzenia wizygockiego to wczesnochrześcijańska nekropolia o czym świadczy ponad 180 grobowców. Ruiny odkryte w 1915 roku kryły naczynia, monety i biżuterię, a najciekawszą strukturą jest basen chrztu w kształcie krzyża. Gdy Marbella przeszła w ręce Korony Kastylijskiej, rozpoczął się intensywny rozwój miasta, nadając mu miano szlachetnego. Symboliczne było przekazanie kluczy do miasta królowi Ferdynandowi, które odbyło się 11 czerwca 1485 roku, dniu Świętego Barnaby, który stał się patronem Marbelli. Przechowywane są do dziś w małej świątyni w Maladze, Cruz del Humilladero. W XIX wieku Marbella stała się narodową stolicą przemysłu stalowego, uprawiano tu także masowo trzcinę cukrową, która rozprzestrzeniła się po całym wybrzeżu Costa del Sol oraz Costa Tropical.

 

Piękno andaluzyjskiego stylu zobaczyć można w tak zwanym Casco antiguo.

Centrum historyczne miasta Marbella, które było starą Medyną to typowo arabska infrastruktura z wąskimi i krętymi uliczkami. Najważniejszym śladem muzułmańskiej cywilizacji są ruiny zamku Castillo de Marbella wraz z fortyfikacją obronną Murallas del Castillo wzniesione w XI wieku przez pierwszego kalifa Al-Andalus, Abderramana III. Ówczesne mury z 10 wieżami i 3 wejściami otaczały miasto zajmujące teren 90 tysięcy m2. Wraz z przybyciem monarchów katolickich w 1485 roku miasto zaczęło istotnie przeobrażać się. Powstał centralny plac Plaza de los Naranjos, który stał się centrum administracyjnym, gospodarczym i społecznym miasta oraz zbudowano pierwszy sakralny budynek Ermitę de Santiago. Na Plaza de los Naranjos wśród drzewek pomarańczy i wielu restauracji stoi pomnik z brązu z wizerunkiem króla Hiszpanii Juana Carlosa, znajduje się tu renesansowy Ratusz oraz Casa del Corregidor, czyli Dom Burmistrza, okazały budynek łączący gotyk, renesans oraz ozdobny styl mudejar. By tu dotrzeć warto wybrać spacer po najwęższej uliczce w Marbelli, Calle Pantaleón, gdzie rozkładając ręce można dotykać fasad budynków po obu stronach. Przy Plaza de la Iglesia znajduje się jeden z najważniejszych budynków w Marbelli, Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación. Imponujący kościół z dzwonnicą widoczną z wielu punktów w mieście ma barkowy ołtarz i największe organy jakie powstały w Hiszpanii w XX wieku. Patronem miasta Marbella od dnia muzułmańskiej kapitulacji jest San Bernabé, którego pomnik stoi na Plaza de la Iglesia.

 

Marbella oprócz swojego starego uroku ma też nowe i nowoczesne oblicze. Miejsca, które warto zwiedzić i są warte uwagi każdego turysty to:

Mila de Oro, bardziej znana jako Golden Mile to prestiżowa dzielnica mieszkalna z luksusowymi posiadłościami na wzór Beverly Hills
Puerto deportivo de Marbella
, port jachtowy z przyjemną atmosferą i świetną bazą gastronomiczną
Avenida del Mar
, symboliczne miejsce i luksusowa aleja łącząca stare miasto z promenadą nadmorską, skansen z 10 rzeźbami Salvadora Dali
Parque de la Alameda,
płuca miasta i najpiękniejszy park Marbelli z centralną fontanną Fuente Virgen del Rocio i ławeczkami z płytek azulejos

 

Koneserów sztuki zainteresować może kilka ciekawych muzeów w Marbelli. Museo Ralli zawiera jedną z ważniejszych kolekcji współczesnej sztuki latynoamerykańskiej w Europie. Otwarte w 2000 roku, którego celem jest pokazanie nowego spojrzenia na sztukę abstrakcyjną, realizm magiczny i surrealizm. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Museo del Grabado Español znajduje się na starym mieście w zabytkowym renesansowym budynku, dawnym szpitalu Bazán. Kolekcja muzeum to ponad cztery tysiące prac wykonanych różnymi technikami grawerowania, litografii, sitodruku, drzeworytu, technik addytywnych i druku cyfrowego. Styl prac reprezentuje realizm i abstrakcja. Wśród rycin znajdują się największe hiszpańskie nazwiska współczesnej sztuki: Pablo Ruiz Picasso, Antonio Saura Atarés, Joan Miró, Manolo Millares, Antoni Tàpies i Eusebio Sempere. 

 

Do Marbelli najłatwiej i najszybciej dojechać można autem, bezpłatną autostradą A7. Miasto położone jest 60 kilometrów od centrum Malagi. Samochód zaparkować najlepiej przed wjazdem do centrum historycznego szukając płatnych lub bezpłatnych miejsc parkingowych. Można skorzystać z wielu parkingów podziemnych, które niestety nie należą do najtańszych.

Wycieczkę do Marbelli można połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej mariny Puerto Banus, miasteczka kwiatów i street artu Estepona, położonego 30 kilometrów od miasta w stronę Gibraltaru lub Rondy, oddalonej o 60 kilometrów.

Więcej o Marbelli, najsłynniejszym kurorcie Costa del Sol można przeczytać tutaj.