Soho w Maladze

Soho, artystyczna dzielnica Malagi.

Soho, to dzielnica sztuki w Maladze. Jej granicą na północy jest Alameda Principal, główna arteria miasta a na południu port i molo Muelle Uno. Zachodnią granicą jest kanał rzeczny Guadalmediny a wschodnią wyznacza Plaza de la Marina.
Podupadająca jeszcze niedawno dzielnica, nabiera blasku dzięki wielu prywatnym i rządowym inicjatywom by stać się centrum kulturalnym miasta.

Soho nazywane jest przez mieszkańców Barrio de las Artes, którzy sami dokładają swoją cegiełkę do tego by miasto stało się prawdziwym skansenem, na wzór białego miasteczka, Estepona i jego szlaku murali.
Projekt o nazwie Malaga Arte Urbano Soho zakłada stworzenie szerokiej przestrzeni artystycznej dla festiwali muzycznych, targów miejskich oraz warsztatów. Kosmopolityczną atmosferę miała dopełnić baza gastronomiczna i hotelarska. W weekendy Soho zamienia się w niewielki targ uliczny gdzie kupić można wyroby rzemieślnicze, regionalne przysmaki kulinarne, także antyki. Sercem Soho jest Plaza de la Marina, która przyciąga fanów skateboardingu. Znajduje się tu punkt informacji turystycznej. Latem na placu odbywają się liczne imprezy, także Feria de Malaga a w Navidad miejsce zamienia się w świąteczny jarmark z największym współczesnym symbolem tych świąt, choinką. W Soho warto zacząć dzień poranną kawą w jednej z klimatycznych kawiarni.

Myśląc o Soho w pierwszej kolejności przychodzi na myśl dekoracyjne malarstwo ścienne znane jako murale. Spacerując po Soho wszędzie napotkamy graffiti. To one przyciągają fanów street art i koneserów sztuki. Przybywa ich z każdym rokiem i aktualnie jest ich już kilkadziesiąt. 

 

Największymi muralamiSoho są prace międzynarodowych artystów street art: D*Face, Obey, Roa, Dal East i Faith 47. Paz y libertad to prekursor i symbol Soho, dzieło Sheparda Faireya (pseudonim Obey), który przełamał barierę galerii i muzeów dla artystów outdoorowych. Jego dzieło znajduje się na fasadzie Colegio Federico García Lorca tuż obok Piloto de combate wykonanego przez brytyjskiego artystę Deana Stocktona (pseudonim D*Face). Obie prace powstały pod koniec 2013 roku i zapoczątkowały nową odsłonę Soho i jej miejskiej sztukaterii. Jednym z bardziej rzeczywistych malowideł jest Kameloen na Calle Casas de Campos, na której na całej długości znajdziemy wiele prac zatytułowanych Ściany swobodnej wypowiedzi. Wśród hiszpańskich murali znajdziemy charakterystyczny dla Aintzane Cruceta popsurrealistyczny obraz kobiety.

Dekoracyjne malarstwo ścienne Malagi przypomina także o jej znanych mieszkańcachWśród popularnych graffiti znajdziemy podobizny Antonio Banderasa oraz Pabla Picasso.

 

W dzielnicy artystycznej Malagi wśród wielu galerii, sklepików, manufaktur i kawiarenek znajdują się także:
Teatro Alameda, otwarty w 1961 roku, ze średnią 40 przedstawień rocznie, inauguracją corocznego karnawału oraz Festiwalu Teatralnego
Museo de la Imaginación, interaktywne muzeum działające na wyobraźnię widza, wyjątkowe, bo oparte na złudzeniu optycznym
Muzeum Sztuki Współczesnej CAC, otwarte w 2003 roku zawiera kolekcję stałą hiszpańskiej sztuki XX i XXI wieku 
Comic Stores, sklep dla miłosników komiksów, także japońskiej mangi, z odzieżą i akcesoriami
Laboratorio de sabores, gdzie odbywają się spersonalizowane warsztaty gotowania oparte na kuchniach z całego świata
La Fabrica de Cruzcampo, nowoczesna wytwórnia piwa w różnych wariantach smakowych, z restauracją, muzyką na żywo i eventami.

 

Zwiedzanie dzielnicy artystycznej Soho zajmie około godziny i połączyć je można ze spacerem po nowoczesnym porcie, w którym znajduje się Centre Pompidou oraz egzotycznym Parque de Malaga, by trafić ostatecznie na najsłynniejszą plażę Malagi, La Malagueta. A w jej niedalekim sąsiedztwie stoi jeden z ciekawszych obiektów kultury andaluzyjskiej, Plaza de Toros, czyli arena walk byków.

Jeśli na zwiedzanie atrakcji Malagi przyjechaliśmy autem i chcemy zaparkować w dzielnicy Soho, to oprócz płatnych miejsc parkingowych jest kilka podziemnych miejskich parkingów. W okolicy można też skorzystać z opcji bezpłatnego parkowania.