Gibralfaro w Maladze

Castillo de Gibralfaro, zamek na wzgórzu w Maladze.

Gibralfaro to zamek zbudowany w latach 756-780 z rozkazu emira Kordoby Abd-al-Rahmana I na fundamentach fortyfikacji fenicko-punickiej w celach obronnych portu Malaka przed atakami piratów. Był to okres umocnienia władzy na półwyspie Iberyjskim przez Maurów odpowiedzialnych za rozkwit Malagi jako portu oraz ośrodka budowy okrętów. Duża część zabudowań zamku Gibralfaro pochodzi z czasów Yusufa I z dynastii Nasrydów, podczas panowania którego zbudowano wiele elementów Alhambry w Granadzie, a której mała replika Alcazaba w Maladze leży u podnóża zamku. 

Nazwa zamku Gibralfaro w Maladze pochodzi od wzgórza na którym stoi i dwóch słów, arabskiego Yabal i greckiego Faruh co oznacza latarnię morską. Góra o wysokości 131 metrów n.p.m. na której stoi Castillo de Gibralfaro od czasów rzymskich służyła celom nawigacyjnym. W 1340 roku, podczas panowania ostatniej dynastii arabskiej w Hiszpanii latarnię morską przekształcono w wieżę strażniczą a zamek Gibralfaro połączono z pałacem Alcazaba tworząc twierdzę niemal niemożliwą do zdobycia, aż do XV wieku. Konstrukcja Castillo de Gibralfaro to dwie linie murów, wewnętrznych otaczających zamek i zewnętrznych tworzących zyzgak schodzący w dół stromego zbocza góry aż do Alhambry. Ówczesna fortyfikacja Andaluzji zawierała wszystkie nowatorskie elementy obronne tamtych czasów, między innymi wejście w kształcie łuku czy mury zabezpieczające dostęp do wody poza terenem ufortyfikowanym tzw. Coracha.

 

Zamek Gibralfaro w Maladze to barbakan otaczający fortecę i 8 wież. Torre Mayor ma 17 metrów wysokości i znajduje się w górnej części zabytkowego kompleksu, Torre Blanca położona na jego północno-wschodnim krańcu jest najbardziej widocznym punktem twierdzy z centrum miasta. Niegdyś wewnątrz zamku znajdował się meczet, przekształcony w kościół chrześcijański, który definitywnie utracił swoją użyteczność z powodu nieprzerwanego użytkowania obiektu w celach wojskowych do 1925 roku.

Teren zamku Gibralfaro podzielony jest na dwie części. Górna część, nazywana głównym patio z Centro de Interpretacion, czyli niewielkim muzeum, w którym znajdziemy między innymi makietę Malagi, wystawę broni i mundurów od XVI do XX wieku oraz wspomnianą już wieżę Torre Mayor, studnię fenicką i łaźnie. Dolna część, to dziedziniec skupiający stare koszary i stajnie. Spacer po Castillo de Gibralfaro odbywa się wzdłuż wewnętrznych murów, z których widać zewnętrzne schodzące zygzakiem w dół do Alcazaby.

 

Schodząc pieszo w dół z  Gibralfaro w stronę Alhambry znajduje się jeden z tarasów widokowych z najpiękniejszą panoramą miasta Malaga. Drugi Mirador de Gibralfaro znajduje się przy jedynej ulicy wiodącej na zamek, Camino Gibralfaro. Z obu widać najciekawsze punkty na mapie zwiedzania Malagi: Katedrę z centrum historycznym miasta, port z latarnią morską La Farola i charakterystycznym budynkiem Centre Pompidou Malaga oraz przylegającym do niego egzotycznym Parque de Malaga, także arenę walk byków, Plaza de Toros de la Malagueta i stadion piłkarski La Rosaleda. Warto wybrać się tam wieczorową porą by móc podziwiać spektakularny w kolory zachód słońca w Andaluzji.

 

Wejście na zamek Gibralfaro zajmuje około 30 minut, dojechać możemy także autobusem miejskim numer 35 lub samochodem. Dostępny jest bezpłatny parking na miejscu.

Zwiedzanie Castillo de Gibralfaro zająć może około 2 godzin. Wejście jest płatne, bilet można kupić w kasie na miejscu. Warto zakupić wstęp łączony ze zwiedzaniem Alcazaby. Podobnie jak do Alcazaby, do Gibralfaro wstęp jest bezpłatny w każde niedzielne popołudnie po godzinie 14:00.

Zwiedzanie Gibralfaro warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Katedry oraz ruin Teatru Rzymskiego.

Gibralfaro w Maladze