Wielkanoc w Maladze
Wielkanoc w Maladze, wielkie widowisko duchowe Andaluzji znane jako Semana Santa.
Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w religii chrześcijańskiej rozpoczyna się w Niedzielę Palmową i kończy w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to najważniejsze święto w roku dla katolików na całym świecie, także katolickiej Hiszpanii. Andaluzja słynie z najbardziej widowiskowych obchodów Wielkiego Tygodnia w Europie. To okres zadumy, skupienia i modlitwy oraz towarzyszący temu zapach kadzidła, blask świec, śpiew i odgłosy orkiestry, tak w kilku słowach można scharakteryzować Semana Santa w Maladze.
Przez siedem dni na ulicach wszystkich miast Andaluzji odbywają się spektakularne procesje upamiętniające ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa opisane w Nowym Testamencie. Procesje z okazji Semana Santa organizowane są przez Hermandades, aktualnie stowarzyszenia wiernych przy danej parafii, korzeniami sięgają średniowiecza. Pierwsze, lokalne i o charakterze tymczasowym powstały by bronić pielgrzymki przed rabusiami. W XIII wieku w Andaluzji utworzyły się pionierskie bractwa o charakterze stałym w celu obrony chrześcijańskich osad przez muzułmańskimi napadami. Dzisiejsze największe bractwa liczą kilka tysięcy członków. Ich społeczna działalność na co dzień skupiona jest wokół parafii, w czasie świąt jak Semana Santa sprowadza się do uczestnictwa w procesjach. Najważniejszymi insygniami bractw, które niesione są w procesjach to: krzyż Cruz de Guia, księga Libro de Reglas oraz sztandar.
Semana Santa to kolejno dni tygodnia: Domingo de Santo, następnie Lunes Santo, Miercoles Santo, Jueves Santo, Viernes Santo i Domingo de Resurreccion.
Pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, Niedziela Palmowa, czyli Domingo de Ramos to celebracja triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Symbolem tego dnia są palmy, które wierni przynoszą do kościoła i które towarzyszą pierwszej procesji Semana Santa. Pierwsze orszaki wychodzą na ulice Malagi z jego najważniejszym elementem, tronem nazywanym też paso. Trony, to wielkie platformy z rzeźbami i scenami z Ewangelii dźwigane przez członków Bractw, nazywanych hombres de trono. Hermandades, czyli bractwa mają przypisany kolor szat. Najbardziej spektakularne trony mają kilkanaście metrów długości, ważą kilka ton i dźwigane są przez kilkudziesięciu mężczyzn. Są dwa rodzaje tronów: Maryjne z baldachimami w otoczeniu kwiatów i świec oraz Chrystusowe ze świecznikami. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, rzeźbione w drewnie z wykorzystaniem srebra, złota oraz aksamitnych i jedwabnych tkanin. Każdy z tronów ma swoją nazwę i bierze udział w procesji w określonym dniu Wielkiego Tygodnia. Do najpiękniejszych tronów w Maladze należą Misericordia z wizerunkiem Maryjnym i Pasión z niosącym krzyż Jezusem. Pochodzący z Malagi holywoodzki aktor Antonio Banderas, członek jednego z Hermendades, co roku uczestniczy w pierwszej procesji w Niedzielę Palmową dźwigając tron o nazwie Łzy i Dobrodziejstwa. W Wielki Piątek, dzień ukrzyżowania odbywa się mistyczna uroczystość drogi krzyżowej. Niedziela Zmartwychwstania, kończąca obchody Semana Santa, przepełniona jest radosnym śpiewem i modlitwą podczas mszy rezurekcyjnej.
Od Domingo de Santo do Domino de Resurrecion podziwiać można każdego dnia kilka procesji, które wędrują po centrum historycznym Malagi w okolicach Katedry i ulicy Calle Larios w otoczeniu nawet dwóch milionów mieszkańców i turystów. Wyruszają z parafii danego bractwa i tam też kończą marsz nawet po kilkunastu godzinach.
Skład orszaku to ściśle określony porządek, na czele którego niesiony jest krzyż, cruz de guia. Za nim maszerują nazarenos w capirotes, czyli zakapturzeni pokutnicy kojarzeni z Ku Klux Klanem i trzymający długie świece. Ich charakterystyczne stroje, wzbudzające największą ciekawość turystów, to długie szaty do stóp oraz nakrycie głowy o otworami na oczy w kształcie szpiczastego kaptura. Garderoba pokutników procesji ściśle nawiązuje do stroju skazanych przez Świętą Inkwizycję jako znaku publicznego upokorzenia. Kolejnymi członkami orszaku są ministranci i orkiestra. Odgłosy instrumentów dętych i perkusji słychać z kilku kilometrów nadając wydarzeniu podniosłą atmosferę. W czasie procesji śpiewane są saetas, pieśni religijne w stylu cante jondo, wokalu typowego dla flamenco. Wielu procesjom towarzyszą kobiety odziane w żałobne szaty, z charakterystycznym elementem ozdobnym na głowie, mantilla.
Procesje Wielkiego Tygodnia w Maladze, nowoczesnym mieście kultury Zachodu, to podróż duchowa w czasie, do epoki Świętej Inkwizycji. Można by je uznać za fanatyzm, w istocie dużo mówią o przywiązaniu kraju i regionu do wielowiekowej tradycji. Semana Santa w Maladze to niezwykle mistyczne wydarzenie, które można określić widowiskiem roku. I jest nim w zasadzie, bo zgodnie z nauką Kościoła Wielkanoc, nie Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem Katolików. W Andaluzji można to poczuć.
Związany z Wielkanocą post i brak potraw mięsnych obowiązuje także w Hiszpanii. Potrawy typowe dla tych świąt to: mona de pascua czyli słodki chleb z gotowanym jajkiem w środku, torrijas czyli francuskie tosty z cynamonem, zupa ziemniaczana patatas viudas a la riojana oraz ryba bacalao al pil pil. Wilkanocnymi symbolami życia i płodności są podobnie jak w Polsce króliczek i pisanka.