Alcazaba w Maladze

Twierdza Alcazaba, arabska pałacowo-obronna fortyfikacja Malagi.

Alcazaba de Malaga to bardziej ufortyfikowany pałac niż twierdza, położona na zboczu góry Gibralfaro, której nazwa w języku arabskim oznacza górę z latarnią morską. Wygląd dzisiejszej Alcazaby wraz z zamkiem Gibralfaro jest wynikiem długiego procesu historycznego. Walory 130 metrowego wzgórza dostrzegli już Fenicjanie, potem Maurowie lokując na nim ufortyfikowany punkt obserwacyjny. 

Alcazabę w Maladze wzniesiono w latach 1057-1063, na wniosek emira taify Granady, Badisa ben Habúsa. Za architekturę ogrodów i elementy wody odpowiedzialni byli później Nasrydzi. Alcazaba w Maladze była za jedną z najtrudniejszych do zdobycia arabskich twierdzy w Hiszpanii. Po kilku miesiącach oblężenia, 19 sierpnia 1487 roku katolicki monarcha Ferdynand zdobywa Malagę, a na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Kastylii. Odtąd Malaga przestaje być muzułmańska. Schyłek okresu świetności Alcazaby związany był z takimi wydarzeniami jak trzęsienie ziemi w 1680 roku, czy zbombardowanie Malagi podczas wojny dziewięcioletniej. Rewitalizacja Alcazaby rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku i aktualnie jest uważana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii. Porównuje się ją z Alhambrą w Granadzie, stąd przywarło sformułowanie, iż Alcazaba w Maladze jest jej małą repliką.

 

Obecny obszar 15000 metrów kwadratowych na którym znajduje się twierdza Alcazaba to niespełna połowa wielkości, jaką posiadała w czasach świetności. Za aktualny wygląd i projekt odbudowy Alcazaby odpowiedzialny jest Juan Temboury Álvarez, urodzony w Maladze naukowiec, badacz i polityk, współpomysłodawca muzeum Picassa. Jego popiersie stoi tuż przed wejściem do twierdzy przypominając komu zawdzięcza odnowione, niespełna 1000-letnie oblicze.

Wejście do Alcazaby jest od strony Plaza de la Aduana, czyli placu z budynkiem Miejskiego Urzędu Celnego. Mury kryją dziedzińce, ogrody, patia, lochy i Muzeum Archeologiczne z makietą miasta oraz ceramiką. Mury Alcazaby to najlepsze tarasy widokowe na Malagę i jej najciekawsze punkty na mapie zwiedzania jak port z latarnią morską La Farola i przylegającym egzotycznym Parque de Malaga czy historyczne centrum miasta z Katedrą. 

 

Zaraz po wejściu do Alcazaby widać pozostałości wszystkich kultur mających wpływ na jej ostateczny wygląd. Po kolei mijać będziemy:

Puerta de las Columnas z przeniesionymi z Teatru Rzymskiego elementami kolumn: trzonami i głowicami
Torre del Cristo, której nazwa pochodzi od XIX-wiecznej kaplicy z ołtarzem Chrystusa
Torre del Homenaje, wieża hołdu, najwyższy punkt Alcazaby
El Silo, jedna z kilku dziur o głębokości 5 metrów wykopanej w skale służące do przechowywania ziarna w trakcie ewentualnego oblężenia Alcazaby
Plaza de Armas, niegdyś dziedziniec na którym składowano broń, stąd jego nazwa, dziś ogród z widokiem na zatokę, ratusz i port
Stare lochy znajdujące się między podwójnymi murami Alcazaby, ucieczka z nich była niemożliwa ze względu na kształt odwróconego lejka
Puerta de los Cuartos de Granada i wejście przez Torre de la Vela na teren pałacu zamieszkiwanego przez króla i rodzinę
Neoklasyczna wanna z białego marmuru przypominająca o łaźniach rzymskich ale w mniejszej skali
Ogrody Alcazaby, które są przedpokojem dla pałacowych zabudowań i w których widać jak ważną rolę odgrywała woda
Patio de los Surtidores czyli dziedziniec i Torre de Maldonado, południowa wieża z widokiem na port
Palacio Nazarí z dwoma patiami: Patio de los Naranjos i Patio de la Alberca, czyli dziedziniec z drzewkami pomarańczowymi i kolejny z basenami
Sale pałacowe, w których stworzono Muzeum Archeologiczne głównie z ceramiką pochodzenia rzymskiego i arabskiego odnalezioną w trakcie rekonstrukcji
Sala de la Armadura Mudéjar z makietą Alcazaby.

 

Na zwiedzanie Alcazaby powinniśmy zarezerwować sobie około 3 godzin. Wejście jest płatne, jest możliwość zakupienia biletu łączonego ze wstępem na zamek Gibralfaro. Bilety wstępu nabyć można w kasie na miejscu. Dla osób zwiedzających niskobudżetowo ważną informacją jest możliwość wejścia do Alcazaby bezpłatnie w każdą niedzielę po godzinie 14:00.

Zwiedzanie Alcazaby warto połączyć z wejściem na zamek Gibralfaro, zwiedzaniem pobliskiej Katedry oraz ruin Teatru Rzymskiego.

Jeśli na zwiedzanie atrakcji Malagi przyjechaliśmy autem i chcemy zaparkować jak najbliżej Alcazaby to najłatwiej będzie skorzystać z płatnego parkingu podziemnego.

Alcazaba w Maladze