Szlak poezji w Esteponie

Ruta de poesia, tematyczny szlak zwiedzania Estepony.

Estepona to istny skansen, który kryje inną artystyczną perłę, jaką jest szlak poezji. Ruta de poesia to kolejny świetny pomysł na nadanie miastu życia i koloru oraz by przyciągnąć turystów i fanów street art. Wraz z Ruta de murales, Ruta de esculturas i Museum al aire libre tworzą zintegrowany plan promocji Estepony, którego ideą jest uatrakcyjnienie przestrzeni miasta w celach turystycznych i handlowych oraz włączenie kulturalnych elementów do codziennego życia mieszkańców. Szlak poezji to także wizualny aspekt, czyli wykorzystanie barwnej andaluzyjskiej dekoracji w postaci płytek ceramicznych azulejos.

W różnych zakątkach zabytkowego centrum Estepony umieszczono 33 tablice z wierszami poetów krajowych i o międzynarodowej sławie. Ruta de poesia w Esteponie to tematyczny szlak zwiedzania miasta, który świetnie wkomponował się w kolorowy i romantyczny andaluzyjski klimat. Znaczna większość ekspozycji to hiszpańska poezja. Wśród zagranicznych utworów znalazła się polska noblistka, Wisława Szymborska z wierszem Nic dwa razy, austro-węgierski poeta nurtu filozoficznego i egzystencjalizmu Rainer Maria Rilke z Ośmą elegią duinejskąAndrej Stankovič, czeski poeta prowadzący całą swoją działalność literacką w podziemiu z najdłuższym na świecie wierszem miłosnym Marina oraz najwybitniejsi pisarze europejskiej literatury romantycznej. Angielską reprezentuje w poetyckim szlaku William Shakespeare z idylliczną komedią Jak wam się podoba a francuską Victor Hugo z urywkiem poematu Mężczyzna i kobieta

 

Wśród lokalnych twórców znalazły się poematy Tirame la camisa Alejandro Simón Partal, który znaleźć można na Plaza Cañada, A Paco de Lucia Daniela Casares, oraz trzy wersety z Liras bajo la torre desmochada autorstwa profesora literatury z Estepony, Manuela Guerrero Gomez. To ostatnio dodana tablica do ponad już 30 na poetyckiej drodze tematycznego zwiedzania Estepony.

Cytaty wyeksponowano w ich oryginalnym języku oraz hiszpańskim. Towarzyszą im często portrety twórców oraz herby i flagi państw pochodzenia na tle pięknego wzornictwa. Do najbardziej oryginalnych należą poemat w języku arabskim La Ola Yolandy Aldón na Plaza Blas Infante, nawiązujący do wielowiekowego krzyżowania się kultury hiszpańskiej i arabskiej oraz Colores de Estepona José Antonio Bermúdez znajdującego się przy ruinach zamku Castillo de San Luis. Najbardziej autentyczny to Poema sobre el buen comer Nicolasa Fernándeza de Moratína, który w satyrycznym tonie odnosi się do obżarstwa a znajduje się Calle Caridad w otoczeniu wielu restauracji w Esteponie.

 

Wędrując szlakiem poezji w Esteponie nie omińmy Jardin de los poetas Andaluces. Na końcu ulicy Calle Huerto znajduje się niewielki ukwiecony plac z dwunastoma popiersiami z brązu przedstawiającymi wybitnych poetów regionu. Miejsce zwane Ogrodem Poetów Andaluzyjskich to unikalne w Hiszpanii open air museum stworzone z myślą i dla poszukujących romantycznych inspiracji.

 

Ruta de poesia w Esteponie to inicjatywa kulturalna, której celem jest promowanie miasta w turystyce oraz przybliżenie sztuki jej mieszkańcom. Wraz z Ruta de mulares i Ruta de esculturas stworzyło prawdziwe centrum sztuki i znane w całej Hiszpanii open air museum.

Szlak poezji wraz z mapą i legendą nazywany Ruta de poesia w Esteponie można pobrać tutaj