Castillo de Salobreña zbudowane zostało na podobno istniejących już wsześniej fundamentach na wzór fortyfikacji.
Powstało w bajkowej scenerii, na szycie wzgórza, osiągając wysokość 73 metry nad poziomem morza, mając u podnóża typowo andaluzyjskie stare miasto i zaledwie pół kilometra do linii brzegowej Morza Śródziemnego. Konstrukcja zamku ma kształt trapezu, ma cztery wieże i trzy pomieszczenia, gdzie jedno nawiązuje do czasów dynastii Nasrydów. Dwa pozostałe wnętrza, mające rolę obronną pochodzą z okupacji kastylijskiej końca XV wieku. Schyłek epoki arabskiej dał koniec świetności zamku, który został praktycznie zburzony z powodu oblężeń. Trzęsienie ziemi w 1494 roku dopełniło proces niszczenia, podczas którego runęły dwie wierze i część muru. W XVII i XVIII wieku Castillo de Salobreña odbudowywano ze względu na jego strategiczne położenie, jednak nigdy później nie odzyskał pierwotnego splendoru. Swoją siedzibę mieli tu między innymi Jusuf I, emir Granady z dynastii Nasrydów, fundator Uniwersytetu w Granadzie.
W całej swojej historii zamek Salobreña służył celom obronnym, jako letnia rezydencja królów oraz królewskie więzienie. Więziono w nim członków dynastii, którzy popadli w niełaskę, tak jak w przypadku Jusufa III, który spędził tam jedenaście lat swojego życia czy jego kuzyna Muhhamada VIII Małego osadzonego aby uniknąć sukcesji kronu. Jednym z królów mających swą siedzibę w zamku w Salobreña był Mahomet IX a o jego historii rozprawiał Miguel Servantes w Don Kichot z La Manchy. W 1949 roku Castillo zostało ogłoszone narodowym dziedzictwem historycznym.
Castillo de Salobreña znajduje się na Calle Andrés Segovia, 6. Otwarte jest 7 dni w tygodniu od 10:00 do 21:00 latem i od 10:00 do 18:00 zimą z przerwą w czasie sjesty. Bilet normalny kosztuje 4 euro, ulgowy 2 euro. W poniedziałki po południu można zwiedzić go bezpłatnie.