Frigiliana

Frigiliana, najbardziej instagramowe pueblo blanco Andaluzji.

Frigiliana jest niewątpliwie najbardziej malowniczym białym miasteczkiem na Costa del Sol położonym w górach Sierra de Almijara na południu Hiszpanii. Nie należy do Ruta de los pueblos blancos, czyli ścieżki po białych andaluzyjskich wioskach, bo te leżą w prowincji Kadyks.
Frigiliana to gąszcz zawiłych i idealnie wybrukownych uliczek z niską zabudową domostw, których ściany zostały pomalowane tylko w jednym, białym kolorze. Pobielonym wapnem ścianom kolorytu dodają ozdobne donice z bujną roślinnością, ziołami i kwiatami. Najbardziej charakterystyczne dla Frigiliany są pomalowane w odblaskowe kolory okiennice i drzwi. Cała biała Frigiliana, przypomina i porównywana jest do greckiego Santorini.

Frigiliana to dawna mauterańska osada, a Barrio Morisco, czyli najstarsza część miasteczka pochodzi z tamtego okresu.
Pod koniec IX wieku na wzgórzu nad wioską Maurowie wybudowali Castillo de Lizar. Zamek zajmował 4000 metry kwadratowe, został zniszczony w 1569 roku wraz przybyciem chrześcijan. Aktualnie zobaczyć możemy jedynie pozostałości murów i fundamenty zamku. Od V wieku we Frigilianie i okolicach intensywnie uprawiono rolnictwo. Winnice i uprawa trzciny cukrowej pokrywały okoliczne wzgórza Sierra de Almijara. Okres bandytyzmu (w Rondzie znajduje się unikatowe Museo del Bandolero) zasiał terror w regionie, doprowadził do grabieży ludności a winnice podupadły.
Wraz z przybyciem Królów Chrześcijańskich do Andaluzji, mieszkańcy zmuszeni zostali do ucieczki lub przyjęcia religii. Ci którzy pozostali, zostali nazwani Moryskami, czyli małymi Maurami prowadząc życie zgodnie ze swoimi obyczajami aż do Powstania Morysków. Rebelión de los Moriscos była odpowiedzią na zakaz kultywowania tradycji arabskich, używania arabskiego języka, czy noszenia ubrań, zakończyła się klęską.
12 tabliczek ceramicznych ręcznie malowanych rozrzuconych po Barrio Marisco przypomina historię powstania i bitwę pod Peñón.
W XVI wieku szlachcic z Malagi zbudował we Frigilianie dwór o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych w którym obecnie znajduje się jedyna w Europie fabryka miodu trzcinowego.

 

Frigiliana jest idealnie dopieszczonym andaluzyjskim białym miasteczkiem. Wysiłek zaledwie 3000 mieszkańców w utrzymaniu idealnego wizerunku pueblo blanco już od lat jest doceniany regionalnie i w skali kraju. W 1982 roku Frigiliana otrzymała First National Embellishment Award wśród hiszpańskich białych miasteczek a w 1988 roku pierwszą nagrodę w konkursie upiększania andaluzyjskich białych wiosek.

Spacerując uliczkami Barrio Morisco warto zatrzymać się na kilku tarasach widokowych. A punktami, które mogą zainteresować turystę są:

Fuente Vieja, czyli stara fontanna z herbem miasteczka z XVII wieku
Fuente de las Tres Culturas, fontanna będąca świadectwem istnienia trzech wielkich kultur w regionie
Renesansowy kościół, Iglesia de San Antonio z XVI wieku, który powstał na fundamentach meczetu
Renesansowy pałac hrabiów, czyli El Palacio de los Condes de Frigiliana z XVI wieku, w którym znajduje się fabryka melasy
El Torreón, czyli dawny spichlerz, z 1767 roku, który znajdziemy na końcu Calle Real.

 

Na Frigilianie, podobnie jak Kordobie odbiły się wpływy trzech wielkich cywilizacji: rzymskiej, fenickiej i arabskiej co widać w architekturze i kultywowanej tradycji. Największym wydarzeniem kulturalnym jest Festiwal Trzech Kultur obchodzony co roku w ostatnim tygodniu sierpnia.

Regionalnym przysmakiem jest el choto, czyli mięso z młodej kozy. Warto spróbować migas manchegas, czyli okruchów chleba z mięsem lub kiełbasą chorizo oraz batata con miel, czyli słodkiego ziemniaka. Regionalne wino to słodki Moscatel i oczywiście miód z trzciny cukrowej.

 

Do Frigiliany najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest 60 kilometrów od lotniska w Maladze. Auto zaparkować najlepiej tuż po wjeździe do pueblo i przed historyczną częścią wioski. 

Wycieczkę do Frigiliany można połączyć ze zwiedzaniem Nerji, położonej o 5 kilometrów w stronę morza.