Nerja

Nerja, andaluzyjskie miasteczko z klifowymi plażami, jaskiniami i balkonem Europa.

Nerja, jedno z najczęściej odwiedzanych białych miast w Andaluzji na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol.
Nerja położona jest na wschód od Malagi, będącej stolicą Costa del Sol w otoczeniu jednego z piękniejszych parków narodowych południowej Hiszpanii, Sierras de Tejeda, Almijara i Alhama. Wspaniały mikroklimat i natura okalająca miasto sprawiły, iż miejsce zamieszkuje więcej zamożnych obcokrajowców niż Hiszpanów. Dzięki wielkiemu zastrzykowi pieniędzy z turystyki Nerja rozkwitła i stała się nowoczesną bazą wypoczynkową zachowując przy tym typowy andaluzyjski styl. Miasto liczące około 20 tysięcy mieszkańców poza sezonem wakacyjnym jest niezwykle przyjemne a spacer po wybrukowanych uliczkach między białymi kamienicami kryjącymi świetne restauracje z kuchnią śródziemnomorską, sklepy z rękodziełem i galerie sztuki nabiera smaku.

Jak cała Andaluzja, także Nerja nosi liczne ślady zawiłej historii. Teren należał do Rzymu i Maurów nosząc nazwę Narixa. O wielokulturowości regionu, czyli przeplataniu się na przełomie wieków korzeni arabskich, żydowskich i chrześcijańskich świadczy coroczna fiesta, Festival de las Tres Culturas, organizowana w pobliskiej Frigilianie. Właśnie stąd pochodzą najstarsze obrazy sztuki naskalnej w historii liczące około 42 tysiące lat, odkryte w 1959 roku w jaskiniach w miejscowości Maro. Czasy współczesne określają Nerję jako terytorium rolnicze. U ujścia rzeki Chillar hodowano jedwabinka, trudniono się uprawą i przetwórstwem winorośli oraz trzciny cukrowej. Wprowadzona przez Arabów w IX wieku uprawa trzciny była główną gałęzią gospodarki jeszcze 50 lat temu, obszaru nazywanego dawniej Wybrzeżem Cukru, dziś Wybrzeżem Golfa. Nerja znana jest z:

Cueva de Nerja, zespołu jaskiń odkrytych w 1959 roku przez dzieci szukających nietoperzy z największym na świecie stalagmitem
Balcon de Europa, punktu widokowego, gdzie w IX wieku znajdowała się twierdza i XVI wieku zamek Castillo Bajo
Puente del Aguila, akweduktu z XIX wieku zbudowanego w celu dostarczania wody do farm i młynów starej cukrowni San Joaquin w Nerja Maro
Klifowych plaż ciągnących się na 14 kilometrowym wybrzeżu z najpiękniejszą Playa Calahonda i Playa el Salon.

 

Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy Balcon de Europa, największej atrakcji miasta.
Pierwsza związana jest z królem Alfonsem XII, który podczas wizyty w Maladze w 1885 roku był pod wrażeniem widoków z klifu i nazwał go Balkonem Europy. Druga, jak twierdzą historycy związana jest z umieszczeniem w 2003 roku pomnika monarchy, dzielącego przestrzeń ze starożytnymi armatami przypominającymi Dolny Zamek. Prawdą jest także, iż u podstaw słynnego tarasu widokowego stoi historia związana z obroną wybrzeża przed piratami.

Patrząc na wschód z Balkonów Europy zobaczymy uroczą plażę Calahonda, na zachodzie plażę el Salon. Zejście na obie plaże prowadzi przez mauretański łuk Boquete de Calahonda znajdujący się na Plaza Balcon de Europa. Na placu znajduje się kościół parafialny El Salvador z XVII, którego dzwony rozbrzmiewają co godzinę. To miejsce sztuki ulicznej, gdzie w ciągu dnia zobaczyć można podczas pracy plenerowej malarzy a wieczorami tancerzy czy muzyków.

 

Do Nerji najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest 70 kilometrów od lotniska w Maladze. Auto zaparkować najlepiej poza ścisłym centrum miasta. Odwiedzający jaskinie mogą skorzystać z płatnego lub bezpłatnego parkingu znajdującego się tuż przed atrakcją.

Wycieczkę do miasteczka Nerja można połączyć ze zwiedzaniem Frigiliany, oddalonej o 5 kilometrów na północ.